czwartek, 24 września 2015

"Wszechświaty" Leonadro Patrignani (10)Leonardo Patrignani to 35letni włoski kompozytor, aktor dubbingujący i lektor. Jest zafascynowany twórczością Stephena Kinga. Akcję debiutanckiej powieści osadził w swojej ojczyźnie i Australii. 
Dwoje nastolatków z różnych końców świata ma od 4 lat omdlenia, podczas których słyszą hałasy i widzą chaotyczne obrazy. Żaden lekarz nie potrafi wyjaśnić co im dolega, są zdrowi i silni. Nie wiedzą, co się z nimi dzieje, aż do momentu w którym udaje im się telepatycznie porozumieć. Alex leci do Melbourne, by zobaczyć się z Jenny. Każde z nich czeka w umówionym miejscu, jednak drugie się nie pojawia.


 "Według teorii wieloświatów, istnieje nieskończona liczba światów, jak i nieskończone są możliwości naszego w nich istnienia. Przypuszcza się, że te rzeczywistości nie komunikują się wzajemnie." (z okładki)


O ile początek powieści jest bardzo intrygujący, później jest tylko gorzej. Zakończenie bardzo mnie rozczarowało. Bohaterowie są typowymi nastolatkami, w pewnym momencie Jenny ma nawet focha na Alexa. Akcja jest dynamiczna, ale nic poza tym. Nie żałuję poświęconego na tą książkę czasu, nawet jeśli nie ujęła mnie niczym szczególnym, poza:


Najlepszą częścią tej książki jest śliczna okładka. Dla mnie nie musiałoby być nawet nakładanej części z tytułem i autorem, wystarczyłby podpisany grzbiet. Książka ma też wydawniczy plus: gruby papier, który sprawia, że wygląda jakby miała 400 a nie 267 stron.


Nie jestem gramatyczną nazistką, ale literówki (nawet w imieniu głównej bohaterki), braki myślników, kropek, akapit w środku zdania, powtórzenia bardzo mnie irytowały, odrywając mnie od opowieści. To dobra lektura dla młodych czytelników, do których jest kierowana. Ja jestem rozczarowana.


ocena: 3/6


Wydano już dwie kolejne części, "Pamięć" i "Utopia". Nie mam ich w czytelniczych planach.


Jest jeszcze jedna sprawa, która nie tyle mnie denerwowała, ale zastanowiła. Nieprzetłumaczone zdania po angielsku i niemiecku. Proste, które każdy powinien znać, szczególnie młodzież. Według mnie powinny być gwiazdki i tłumaczenia na dole strony, nawet, jeśli jest to: "You are looking for a girl, aren't you? That's the reason why you left Italy!". Co o tym myślicie? 

"Wszechświaty" Leonardo Patrignani, tytuł oryginału: Multiversum, wyd. Dreams, 2013, 1/3

info: zmieniłam nazwę użytkownika z "przeniesieniwprzestrzeni" na "onlypretender", wciąż jestem tą samą osobą :)

12 komentarzy:

 1. Choć pierwsza część nie zachwyciła mnie jakoś, to w pewien sposób mną wstrząsnęła, zupełnie jakby w którymś momencie przeniosła mnie do świata przedstawionego. :)
  Pozdrawiam serdecznie ;*
  http://ravenstarkbooks.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam jeszcze tej książki.
  Pozdrawiam.
  Między Stronami

  OdpowiedzUsuń
 3. Zaczęłam tę książkę, ale uznałam, że mam lepsze rzeczy do czytania - widzę, że wiele nie straciłam.
  I zgadzam się: powinno być przetłumaczone wszystko. Choć sama nie mam z tym problemów, znam osoby, którym by to przeszkadzało...

  Zapraszam do siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie mam ochoty :/
  Tak więc nie, podziękuję :/

  OdpowiedzUsuń
 5. O nie, to ja chyba sobie jednak odpuszczę.

  Pozdrawiam :) Przy gorącej herbacie

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam już o tej książce i jeśli znajdę czas to po nią sięgnę. Uważam, że nawet takie zwroty powinny być tłumaczone.

  OdpowiedzUsuń
 7. Okładka jest przepiękna, ale sama treść wypada raczej przeciętnie... dlatego na razie spasuję. Pozdrawiam serdecznie. :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam tę książkę już spory czas temu, ale chyba mi się nawet podobała :)

  Recenzandia

  OdpowiedzUsuń
 9. No nie wiem, nie wiem...Okładka mi się podoba, ale na tym chyba koniec...

  OdpowiedzUsuń
 10. W sumie byłam jej ciekawa, ale teraz nie wiem ;/ No nic, na razie mam co czytać, więc czas pokaże czy zdecyduję się na "Wszechświaty". A okładka rzeczywiście śliczna ;P

  OdpowiedzUsuń
 11. Okładka książki jest cudowna tylko, że denerwowała mnie ta dziwna obwoluta! Cały czas ześlizgiwała się z okładki!
  Czytałam "Wszechświaty" oraz ich kontynuację i czekam na kolejną część!
  Pozdrawiam
  http://mylittlebigreviews.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Mi się ta książka akurat bardzo spodobała :)
  Pozdrawiam
  Tutti
  MÓJ BLOG

  OdpowiedzUsuń

Cześć! Cieszę się, że wyrażasz opinię na temat mojego tekstu! Nie musisz zostawiać adresu swojego bloga, zajrzę do Ciebie w wolnej chwili :)