piątek, 10 czerwca 2016

"Zabójczyni" Sarah J. Maas (42)

Jestem zachwycona serią Szklany Tron Sarah J. Maas, właśnie pochłaniam Dziedzictwo Ognia, czytałam już Szklany TronKoronę w Mroku. Zabójczyni to cztery poprzedzające serię opowiadania. Są one dostępne w dwóch formach jako całość lub cztery cieniutkie, około 100 stron książeczki. Ja zapoznałam się z nimi w oddzielnych książeczkach. Poza tym, ze pochłonęłam je bardzo szybko, nie odczuwałam też ich ciężaru nosząc je ze sobą.Na Zabójczynię składają się:
Zabójczyni i Władca Piratów, Zabójczyni i Czerwona Pustynia, Zabójczyni i Podziemny Świat, Zabójczyni i Imperium Adarlanu.      

Poznajemy losy Celaeny przed wydarzeniami ze Szklanego Tronu. Po przeczytaniu tych opowiadań wiele wspominanych wydarzeń z jej przeszłości nabrało zupełnie innego kształtu. Już nie zastanawiam się, co działo się między dziewczyną a Samem, jakie nastroje panowały wśród Zabójców z Rifthold, kim był Arobynn Hamel. Ucieszył mnie też fakt, że język i styl opowiadań są dobre i lekkie, tak samo jak w przypadku innych książek tej autorki, dzięki czemu czyta się je błyskawicznie.

Dodatkiem, który jest bardziej przydatny niż podczas lektury Szklanego Tronu jest mapka. Celaena podróżuje po Erilei, spotyka ludzi z różnych zakątków kontynentu i dzięki temu możemy dowiedzieć się więcej o otaczającym Adarlan świecie oraz o podbijanych królestwach.

"Pierwszy strażnik zdał sobie sprawę z jej obecności dopiero, gdy złapała go za gardło i ucisnęła wrażliwe punkty. Była przecież zabójczynią, a nie bezwzględna morderczynią."
Nie pozostaje mi powiedzieć nic innego, poza tym, że Zabójczyni to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników twórczości Sarah J. Maas. Ci z Was, którzy mają serię w planach, powinni zacząć ją czytać chronologicznie, czyli sięgnąć na początku po 4 krótkie opowiadania, wprowadzające w świat Erilei.

ocena: 5/6 (Powyżej Oczekiwań)

"Zabójczyni i Władca Piratów" Sarah J. Maas, tytuł oryginału: The Assassin and the Pirate Lord, przełożył Marcin Mortka, wyd. Uroboros 2013, 96 stron, 1/4

"Zabójczyni i Czerwona Pustynia" Sarah J. Maas, tytuł oryginału: The Assassin and the Dessert, przełożył Marcin Mortka, wyd. Uroboros 2014, 133 strony, 2/4
"Zabójczyni i  Podziemny Świat" Sarah J. Maas, tytuł oryginału: The Assassin and the Underworld, przełożył Marcin Mortka, wyd. Uroboros 2014, 139 stron, 3/4
"Zabójczyni i Imperium Adarlanu" Sarah J.Maas, tytuł oryginału: The Assassin and the Empire, przełożył Marcin Mortka, wyd. Uroboros 2015, 4/4

7 komentarzy:

 1. Dużo dobrego słyszę o całej serii ale wciąż nie mam swojego zdania. Boję się że po tylu dobrych recenzjach będę mieć zawyżone oczekiwania i się rozczaruję. Ale zbliżają się wakacje, może w końcu przeczytam.
  Tak się w każdym razie zastanawiam, można te opowiadanka przeczytać przed serią? Czy mogę czegoś nie ogarnąć? :)
  Pozdrawiam gorąco!
  Podróże w książki

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam tej autorki, ale mnie kusi. Widziałam, że w mojej bibliotece zakupiono "Dwór cierni i róż" i rozważam wypożyczenie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Te opowiadania mam w planach (1 tom Szklanego Tronu już czytałam i bardzo mi się podobał) i z pewnością zapoznam się z nimi jeszcze przed lekturą drugiego tomu :) /Klaudia

  OdpowiedzUsuń
 4. Taka mapka może być cennym dodatkiem, choć ja raczej na tę publikację się nie skuszę. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Biorę się w tym miesiącu za Koronę w mroku, a po te małe opowiadania na pewno będę chciała sięgnąć. Ogromnie mnie cieszy, że ci się podobały. Mam nadzieję że mnie nie rozczarują.
  Pozdrawiam cieplutko

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam wrażenie, że wszyscy już przeczytali książki Maas, albo są w trakcie czytania; tylko ja jedna zostałam kompletnie z tyłu i nie wiem kiedy mi się uda dorwać do tych książek, mimo że mam na nie ogromną ochotę :c
  Buziaki, Lunatyczka

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie uważam tej serii za coś, w czym bym się odnalazła:/
  Pozdrawiam!

  napolceiwsercu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Cześć! Cieszę się, że wyrażasz opinię na temat mojego tekstu! Nie musisz zostawiać adresu swojego bloga, zajrzę do Ciebie w wolnej chwili :)