piątek, 29 września 2017

Uginający się regał, czyli październikowe nowości, które chcę mieć!


W październiku już nawet studenci zaczną naukę, ale to nie oznacza, że będą mogli zająć się notatkami, bo na rynku wydawniczym pojawi się aż dziesięć bardzo ciekawych premier. Nie przedłużając, zapraszam!


Tajemnicze życie grzybów Robert Hofrichter, 3.10
Nie są roślinami ani zwierzętami, najczęściej żyją w ukryciu. A jednak bez grzybów nie byłoby naszych lasów, klimatu, a może i w ogóle życia na Ziemi, takiego jakie znamy dzisiaj. Grzyby są panami świata, mają niezwykłe cechy, nawiązują zaskakujące sojusze, są pełne nierozwiązanych zagadek. Robert Hofrichter otwiera nam oczy na niewidzialny ekologiczny wszechświat, który rozciąga się pod naszymi stopami - i nie tylko tam! Książka nie jest leksykonem ani atlasem grzybów. Nie chodzi w niej o porady, jak zbierać i przyrządzać te – niekiedy smaczne, niekiedy podstępne – skarby lasów. Ma raczej na celu wprawić w zdumienie czytelników tym nieznanym kosmosem i jego fascynującymi zależnościami.
Wybierzmy się więc na ekscytującą wędrówkę przez tajemniczy świat grzybów. Spotkamy w nim prawdziwych arystokratów i przebiegłych oszustów, pomocne sieci i oszałamiających mistrzów przemiany. Przede wszystkim jednak dowiemy się sporo o kontekście życia, o świecie pełnym symbiozy, partnerstwa i pomocnego wsparcia.

Harry Potter i Więzień Azkabanu (wydanie ilustrowane) J. K. Rowling, 3.10
Jima Kaya nie trzeba już pottermonaniakom przedstawiać – po znakomicie przyjętych dwóch pierwszych częściach cyklu o młodym czarodzieju przyszedł czas na kolejny tom z ilustracjami brytyjskiego grafika.
Harry z utęsknieniem wypatruje końca wakacji i powrotu do Hogwartu. Zanim to jednak nastąpi, musi spędzić przykre chwile w towarzystwie Dursleyów i siosty wuja Vernona, ciotki Marge. Jakie komplikacje wywoła jej wizyta? Dlaczego powrót do szkoły będzie pełen niespodzianek? Jaką tajemnicę skrywa nowy nauczyciel obrony przed czarną magią? I najważniejsze – kim jest tytułowy więzień i co łączy go z Harrym? Wydanie zostało przejrzane i poprawione przez tłumacza, Andrzeja Polkowskiego.
Dożywocie Marta Kisiel, 11.10
Nowe, jeszcze lepsze wydanie Dożywocia Marty Kisiel wzbogacone o ponad 60 nowych stron z opowiadaniem Szaławiła (w tej starej cenie!).
Początkujący pisarz dziedziczy dom razem z zamieszkującymi go dożywotnikami. Wszystko mogłoby być pięknie, gdyby nie fakt, że w gotyckiej willi znajduje: naiwnego anioła, rozmiłowanego w gotowaniu morskiego potwora, widmo romantycznego poety, cztery utopce, kotkę o bardzo ostrych pazurach oraz dziwnego królika! Jeden człowiek nie podoła tej ferajnie – szaleństwo czai się za progiem!
Pełna humoru opowieść o mocno nietypowej grupie bohaterów. Przekonajcie się, czy warto było odziedziczyć Lichotkę!Wichrowe wzgórza Emily Jane Bronte, 11.10
Akcja Wichrowych Wzgórz rozgrywa się na przełomie XVIII i XIX w. Earnshaw, właściciel majątku Wuthering Heights (tytułowe Wichrowe Wzgórza), przywozi do domu bezdomnego, cygańskiego chłopca, którego znalazł na ulicach Liverpoolu i nakazuje własnym dzieciom traktować go jak brata. Pomiędzy przybyszem a małą Cathy rodzi się więź tak silna, że z czasem przestają się liczyć nie tylko z konwenansami, ale i z ludźmi, wśród których żyją. Namiętność Heathcliffa i Catherine obnaża mroczną stronę ludzkiej natury, jest mściwa, wszechogarniająca i dzika jak wrzosowiska Yorkshire. Bohaterowie powieści Brontë płacą za to najwyższą cenę, a za ich błędy musi odpokutować następne pokolenie…
Virion Andrzej Ziemiański, 11.10
Virion– szermierz natchniony który wraz dwudziestoma innymi straceńcami pokonał legion Moy- raptem tysiąc doświadczonych weteranów.
Jak Chłopak z dobrego domu został bezlitosną maszyną do zabijania?
Morderstwo, więzienie i ucieczka przed bandą łowców to chyba jeszcze nie powód żeby tak się stoczyć. A może od początku ktoś na górze zaplanował, że jego przeznaczenie to droga miecza i stosy trupów.
Poznajcie historię najsłynniejszego szermierza Cesarstwa.
Powrót do czasów Achai nie mógł być bardziej emocjonujący.
„Słuchaj, do walki ludzie stają z różnym nastawieniem. Jedni sądzą, a może mi się uda przeżyć” – nie uda się, to już trupy jeśli trafią na zawodowca. Inni myślą „pofechtujemy się, zobaczymy kto lepszy, a potem się okaże, co i jak” – to też trupy, jeszcze przed walką. I są jeszcze inni, myślą: „zabić, zabić, zabić” albo w ogóle nie myślą o niczym szczególnym, po prostu zabijają.

Jak zwierzę. Intymne zbliżenie z naturą Charles Foster, 11.10
Charles Foster chciał wiedzieć, jak naprawdę wygląda życie z perspektywy borsuka, wydry, jelenia, lisa i jerzyka. Postanowił doświadczyć na własnej skórze.

Przez kilka tygodni niczym borsuk mieszkał w norze i odżywiał się dżdżownicami. Jako wydra pływał nocą w rzekach północnej części hrabstwa Devon. Wzorem żyjącego w mieście lisa szukał jedzenia w kontenerach na śmieci londyńskiego East Endu, a jako jeleń szlachetny stał się przedmiotem polowania, jakie mogłoby się odbyć w górzystej części Szkocji. Podążając trasą migracyjną jerzyka, odbył podróż z Oksfordu do Afryki Zachodniej.

Jak zwierzę to nowe podejście do literatury przyrodniczej i kameralne spojrzenie na życie dzikich zwierząt. Książka łączy wiedzę z neurobiologii, psychologii i przyrodoznawstwa z konwencją pamiętnika, przemawiając do zwierzęcia tkwiącego w każdym z nas.

Zanim nadejdzie monsun Dinah Jefferies, 18.10
Indie, 1930 rok
Eliza spędziła dzieciństwo w Indiach, ale po tragicznej śmierci ojca wróciła z matką do Anglii. Gdy dostaje propozycję pracy w Radżputanie, jedzie tam z radością. Eliza jest początkującym fotografem i liczy na to, że zdjęcia rodziny książęcej i mieszkańców Indii pomogą jej rozpocząć karierę. W pałacu poznaje Jaya, brata władcy Radżputany. Zafascynowani sobą szybko odkrywają, jak wiele ich łączy. Jednak jego rodzina sprzeciwia się, by związał się z Elizą, zwłaszcza że ona jest młodą wdową. Eliza i Jay będą musieli wybrać, czy dostosować się do społecznych oczekiwań i przyjętych reguł, czy iść za głosem serca. 
Wzruszająca powieść o miłości, która nie powinna się zdarzyć.

Dwór skrzydeł i zguby Sarah J. Maas, 25.10
Długo oczekiwana trzecia część bestsellerowego cyklu Sarah J. Maas!
Feyra powraca do Dworu Wiosny, zdeterminowana by zdobyć informacje o działaniach Tamlina oraz potężnego, złowrogiego króla Hybernii, który grozi, że rozgromi cały Prythian. Jednak by to osiągnąć, musi najpierw rozegrać śmiercionośną, przewrotną grę… Jeden poślizg może zniszczyć nie tylko Feyrę, ale też cały jej świat.
W obliczu wojny, która ogarnia wszystkich, Feyra znów musi decydować, komu może ufać i szukać sojuszników w najmniej oczekiwanych miejscach. Niebawem dwie armie zetrą się w krwawej, nierównej walce o władzę. Książka już jest w przedsprzedaży w Empiku!
Nieprzyjaciel Boga Bernard Cornwell, 27.10
Artur zjednoczył brytyjskie księstwa i powstrzymał najazd Sasów. Spokojne czasy jednak nie nadchodzą. Ambicje wodzów, żądza władzy, nowa religia, zdrady i namiętności ponownie kierują Brytanię w stronę chaosu.
Wydaje się, że tylko Merlin wie, co w tej sytuacji robić. Chce zawierzyć Brytanię starym bogom, by ją uratować. Ale czy to pomoże? Czy Artur – odważny, wierny i honorowy, kochany i nienawidzony – będzie w stanie ocalić kraj?
Cornwell nie odtwarza legendy o Arturze, lecz pisze o człowieku walczącym z siłami, których sam nie potrafi zrozumieć.Dwa pocałunki. Prawdziwa opowieść o miłości i stracie Matthew Logelin, 30.10
Taką historię mógłby wymyślić tylko NICHOLAS SPARKS. A jednak wydarzyła się naprawdę.
Liz i Matt byli w sobie zakochani jak mało kto na świecie. Kiedy dowiedzieli się, że będą mieli dziecko, oszaleli ze szczęścia. Jednak tego samego dnia, kiedy na świat przyszła ich córeczka, Liz odeszła.
Matt został sam z malutką Maddy. 1 807 gramów, 43 centymetry i 78 milimetrów postawiło jego świat na głowie. Maddy wymagała absolutnego poświęcenia, absolutnej miłości. Chłopak, który jeszcze do niedawna marzył o pisaniu piosenek, stanął przed ogromnym wyzwaniem opieki nad małym dzieckiem.
W zamian jednak malutka Maddy podarowała ojcu najcenniejszy dar – radość i nadzieję, jakie dostają tylko ludzie, którzy mają dla kogo żyć.
*** 
"Dwa pocałunki" to wzruszająca, łamiąca serce i dająca siłę prawdziwa historia ojca, który stracił wszystko, aby zyskać jeszcze więcej.

Ten rok był bardzo udany dla grzybiarzy, bo we wrześniu w każdym możliwym miejscu rosły jadalne, piękne okazy. Sama jestem zapaloną grzybiarką, więc z przyjemnością poznam Tajemnicze życie grzybów. Ciekawi mnie również inna pozycja w tematyce przyrodniczej, czyli Jak zwierzę. Intymne zbliżenie z naturą. Założę się, że każdy potteromaniak chce mieć w swojej biblioteczce ilustrowane wydanie Harry'ego Pottera i Więźnia Azkabanu. Uwielbiam Martę Kisiel, uzupełnione o nowe opowiadanie wydanie Dożywocia pojawi się już niebawem, to świetna okazja żeby odświeżyć sobie tę pozycję. Jeśli jesteśmy już przy reedycjach książek, to w październiku dostępne będą Wichrowe wzgórza (ja poważnie jeszcze tego nie czytałam) i kontynuacja Zimowego monarchy, czyli Nieprzyjaciel Boga Bernarda Cornwella w twardej oprawie, ze złotymi zdobieniami. Dawno temu czytałam Achaję, dlatego chętnie sięgnę po najnowszą książkę Andrzeja Ziemiańskiego osadzoną w tamtym świecie, Viriona. Niespodziewanie w zapowiedziach pojawiła się kolejna książka Dinah Jefferies, autorki, którą bardzo cenię. Już nie mogę doczekać się powieści Zanim nadejdzie monsun. Jesień to dobry czas na chwytające za serce historie o miłości, dlatego zainteresowały mnie Dwa pocałunki. Na koniec pozostawiłam najciekawszą premierę października, czyli Dwór skrzydeł i zguby. Przeczytałam dopiero pierwszą część serii, druga jeszcze przede mną, ale już cieszę się, że nie będę musiała długo czekać na trzeci tom.

Zainteresowała Was któraś z tych książek? A może czekacie na coś zupełnie innego?

[źródła okładek i opisów: lubimyczytac.pl i harpercollins.pl]

47 komentarzy:

 1. O Chryste, gdzie ja wcisnę obowiązki przy takiej ilości niesamowitych książek do przeczytania? Naprawdę, muszę chyba zrezygnować ze szkoły, żeby poczytać <3

  Buziaczki ♥
  https://sleepwithbook.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Może wreszcie przeczytam Dożywocie?
  No i to wydanie HP trzeba mieć na półce!
  POCZYTAJ ZE MNĄ!

  OdpowiedzUsuń
 3. To wydanie Harrego to bajka. <3 Okładka ''Wichrowych wzgórz'' jest wspaniała, ale twórczość tej autorki dopiero przede mną. Ciekawa jestem też książek pani Kisiel. :)
  Buziaki,
  StormWind z bloga cudowneksiazki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. przede mną również. bardzo lubię okładki i wydania od MG, są piękne :D

   Usuń
 4. Dwór, Dwór, Dwór! Na to czekam najbardziej z niecierpliwością, już się naprawdę nie mogę doczekać! :D
  potegaksiazek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. też pewnie będę tak mówić po przeczytaniu 2 części :D

   Usuń
 5. Dwór ! Czekam na to tak bardzo ! <3 Super ,że napisałaś o zapowiedziach ,bo często szukam tego typu postów.Pozdrawiam cieplutko i zapraszam do siebie ,może będziesz miała ochotę wziąć udział w moim projekcie. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Marzy mi się wydanie ilustrowane całej serii o Harrym Potterze.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie słyszałam o książce ''Dwa pocałunki'', ale z opisu już mi się podoba :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Koniecznie "Dwór skrzydeł i zguby" - dosłownie odliczam dni do premiery :D "Przyjaciel boga" może kiedyś, ale nawet nie przeczytałam pierwszego tomu, więc... W każdym razie wydawnictwa szaleją i czeka nas sporo ciekawych premier w październiku. Aż się boję o mój portfel.
  Pozdrawiam!
  houseofreaders.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja najpierw muszę nadrobić drugi tom :D Cornwella czytałam, więc i "Nieprzyjaciela" chętnie przeczytam, szczególnie w tak zachwycającym wydaniu :D

   Usuń
 9. "Jak zwierzę" to książka idealna dla mojego męża! Może i ja ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawe pozycję. Z chęcią pozapisuje tytuły.
  www.nacpana-ksiazkami.blogspot.de

  OdpowiedzUsuń
 11. Wszyscy czekają na ACOWAR :) Ja przeczytałam w dniu premiery zagranicznej momentalnie :D

  BookeaterReality

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to prawda, wszyscy :D wow, czyli zgaduję, że jest na co czekać :D

   Usuń
 12. Dopiero przede mną ,,Dwór cierni i róż", także trzeci tom będzie dłuuugo czekał na zainteresowanie :/, a szkoda, bo wszyscy go tak wyczekują, więc jest na pewno na co czekać.

  Pozdrawiam, Jabłuszkooo ♡
  Szelest Stron

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja przeczytałam go niedawni - dzięki temu nie muszę czekać tak długo na kontynuację :D

   Usuń
 13. "Dożywocie" czytałam i uwielbiam, więc pewnie skuszę się i na to nowe wydanie ;) Chętnie przeczytam również książkę "Nieprzyjaciel Boga" ;)
  Pozdrawiam :) http://literacki-wszechswiat.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. koniecznie, przecież będzie do niego dołączone nowe opowiadanie <3

   Usuń
 14. Z tej listy zainteresowały mnie dwa tytuły i będę ich wypatrywała w bibliotece lub księgarniach.
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie: http://www.szeptyduszy.blog.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 15. Dobrze, że mi przypomniałaś o tej trzeciej ilustrowanej części :). To moja ulubiona i chciałam ją na czas zamówić :).

  OdpowiedzUsuń
 16. Chyba najbardziej zainteresowały mnie "Dwa pocałunki". Chyba sobie kupię nawet po wypłacie ;D Muszę w końcu przeczytać te książki z cyklu "Dwór cierni i róż".

  OdpowiedzUsuń
 17. W sumie to nie czekam na żadną z wymienionych książek, ale może kiedyś któraś z nich wpadnie w moje ręce i się za nią zabiorę :)

  Pozdrawiam!
  volusequat.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 18. W Harrego też koniecznie muszę zainwestować, a i "Dożywocie" też chodzi za mną od dłuższego czasu, to może w końcu się skuszę :D
  Pozdrawiam C:
  https://lordowaforteca.wordpress.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zainwestuję kiedyś, obiecuję :D w całą trójkę :D

   Usuń
 19. Wow ileż inspiracji :) Same smaczki. Książka o grzybach bardzo mnie zaintrygowała :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mnie również, mam nadzieję, że wpadnie w moje łapki :D

   Usuń
 20. "Dożywocie" już czytałam, ale nie wiem czy się nie skuszę na zakup ze względu na to dodane opowiadanie :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Oj... ta ksiązka o grzybach... koniecznie muszę przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 22. Trochę mijamy się gustem książkowym, ale ostatnią pozycję "Dwa pocałunki" chętnie bym przeczytała. Ostatnio u mnie głównie kryminały i poradniki, dlatego chętnie sięgnęłabym po coś innego :) Za to moją uwagę zwróciło "Życie pszczół" z pierwszego zdjęcia - ostatnio ciągle gdzieś słyszę o tej książce. Czy to coś podobnego do "Tajemniczego życia grzybów"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Życie pszczół" to książka napisana dawno temu, ale jest super :D poszukaj recenzji na blogu :D nie mogę porównać, bo nie czytałam tej drugiej.

   Usuń
 23. Czekam na "Dwór skrzydeł i zguby" i ilustrowanego Harry'ego! Z innych pozycji zainteresowała mnie książka "Jak zwierzę". Patrząc również na inne książki, które niedługo ujrzą świat dzienny jestem prawie pewna, że potrzebuję nowych regałów :D pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja też :D i przydałoby się jeszcze trochę czasu, żeby to wszystko przeczytać :D

   Usuń
 24. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 25. Wichrowe Wzgórza i Dożywocie już znam :) (no i ofc. Harry'ego!) Zainteresowała mnie książka o grzybach, chociaż z pozoru wydaje się to mało porywającym tematem :)

  OdpowiedzUsuń

Cześć! Cieszę się, że wyrażasz opinię na temat mojego tekstu! Nie musisz zostawiać adresu swojego bloga, zajrzę do Ciebie w wolnej chwili :)