poniedziałek, 16 grudnia 2019

Nie ma to jak piesek, czyli "Był sobie szczeniak. Bailey" W. Bruce Cameron (248)

Zakochałam się w prozie W. Bruce Camerona od pierwszego przeczytania, kiedy kilka lat temu sięgnęłam po książkę Był sobie pies. Od tamtej pory jego wszystkie powieści, które są wydawane w naszym kraju, automatycznie trafiają na moją listę do przeczytania. Nie mogłam sobie odmówić nawet skierowanej do dzieci serii Był sobie szczeniak, a dziś chciałabym podzielić się z Wami opinią na jej temat.


Bohaterem tej części jest Bailey, którego dobrze znam z książki Był sobie pies. Zasadniczo jest to ta sama historia, tym razem złagodzona i pozbawiona trudniejszych elementów tak, żeby ułatwić jej odbiór młodszym czytelnikom. Jest napisana prostym językiem, więc kartki same się przekładają, a krótkie rozdziały zachęcają, żeby przeczytać jeszcze jeden. W ten sposób pochłonęłam tę opowieść w ciągu jednego wieczora, który bardzo dobrze wspominam.
"Gdzieś na świecie czekały delikatne ręce i miłe głosy. A moim zadaniem było je wytropić. Ruszyłem więc w świat, by zrobić to, co do mnie należało."
Twórczość Camerona ujęła mnie możliwością spojrzenia na świat oczami czworonogów. W jego książkach, tak jak i w tym przypadku, świat jest przedstawiony z punktu widzenia psiaków. Uwielbiam te zwierzęta, a przedstawiony przez autora sposób ich myślenia jest dla mnie przekonujący. Niezbyt skomplikowany, ujmujący szczerością i ufnością wobec ludzi. Ponadto ta książka nauczy Wasze dzieci miłości i szacunku do zwierząt, przy okazji zapewniając im świetną rozrywkę.

Był sobie szczeniak. Bailey to ciepła opowieść, która bawi i uczy, przy okazji wzbudzi w Waszych dzieciach sympatię do czworonożnych przyjaciół, pokazując sposób, w jaki prawdopodobnie myślą te zwierzęta. Chociaż już znałam tę historię, z przyjemnością ją sobie odświeżyłam, a moje zadowolenie jest dowodem na to, że nie tylko dzieciaki będą zachwycone jeśli pojawi się u nich ta książka. Polecam!

ocena: 8/10

Dziękuję Wydawnictwu za możliwość przeczytania książki.


Był sobie szczeniak. Bailey W. Bruce Cameron, tytuł oryginału: Bailey's Story: A Dog's Purpose Novel, przełożyła Edyta Świerczyńska, wyd. Kobiece Young 2019, 206 stron, 2/?

3 komentarze:

  1. Mam tę książkę i będę ją niebawem czytać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Słyszałam o tej i innych książkach autora (chyba nawet u Ciebie na blogu czytałam recenzję innej powieści o psie ;)), ale nie czuję się nimi zainteresowana...

    OdpowiedzUsuń
  3. Lubię książki, które niosą w sobie ważne wartości, dlatego na pewno sięgnę po ten tytuł. 😊

    OdpowiedzUsuń

Cześć! Cieszę się, że wyrażasz opinię na temat mojego tekstu! Nie musisz zostawiać adresu swojego bloga, zajrzę do Ciebie w wolnej chwili :)