środa, 2 listopada 2022

"Świat na nowo" Barbara Wysoczańska (357)

Słyszałam wiele dobrego o twórczości Barbary Wysoczańskiej, więc chętnie sięgnęłam po najnowszą powieść tej autorki pt. Świat na nowo. To był strzał w dziesiątkę, a teraz nie pozostaje mi nic poza wpisaniem poprzednich powieści (Narzeczona nazisty, Siła kobiet) na listę do przeczytania. A poniżej kilka słów o "Świecie na nowo".

Wojna się skończyła, ale to nie znaczy, że życie Lidii Malczewskiej wróci do normy. Młoda kobieta wraz z rodziną jest zmuszona do opuszczenia Drohobycza i przesiedlenia się na Ziemie Odzyskane. W Nowej Soli poznaje porucznika Szczepana Andryszka, który pomaga jej się zadomowić w nowym miejscu.

Od pierwszych stron wciągnęłam się w tę powieść i aż do samego końca nie mogłam się oderwać, przeczytałam ją zaskakująco szybko. Podczas lektury czułam mnóstwo emocji, ale przerażał mnie ten powojenny świat, pełen podejrzeń, donosów i ogólnego niepokoju - przez co nawet pozytywne emocje były podszyte niepokojem o los bohaterów. Ci są postaciami z krwi i kości, każdy z nich ma za sobą trudną przeszłość, przez co nie sposób jednoznacznie ocenić ich postępowania. Przekładając kolejne strony bałam się zakończenia, wyczuwając wiszącą nad bohaterami katastrofę.

Wczułam się całą sobą w tę historię, czytając czułam się, jakbym była z Lidią w tym ukrytym w lesie dworku, kiedy po raz pierwszy czuła fascynację drugą osobą. Towarzyszyłam jej podczas pracy w szpitalu, razem z nią drżałam na myśl o niebezpieczeństwie czyhającym na najbliższych. Czułam ten przygniatający ciężar decyzji, jaką musiała podjąć Lidia. I nagle ta opowieść została urwana w środku...  Chciałabym więcej i więcej, chociaż po przemyśleniu jestem zadowolona z rozwiązania, jakie podsunęła Wysoczańska.

Świat na nowo to pełna emocji opowieść o poszukiwaniu miłości w sercach  noszących wojenne rany. To podróż do młodości naszych dziadków, która została naznaczona tak bardzo bolesną niesprawiedliwością. Porusza, wciąga i na długo zostaje w głowie, bo nie sposób przejść obok niej obojętnie. Polecam.

ocena: 9/10

Dziękuję Wydawnictwu za możliwość przeczytania tej powieści.

Świat na nowo Barbara Wysoczańska, wyd. Filia 2022, 608 stron, 1/1

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Cześć! Cieszę się, że wyrażasz opinię na temat mojego tekstu! Nie musisz zostawiać adresu swojego bloga, zajrzę do Ciebie w wolnej chwili :)