środa, 9 marca 2016

"Dożywocie" Marta Kisiel (30)

Zainteresowałam się Dożywociem z powodu wszystkich pozytywnych opinii, jakie o nim słyszałam. Nie byłam do końca zdecydowana, ale kiedy wzięłam książkę do ręki i przeczytałam kilka zdań z jej środka, ugięły się pode mną nogi, poczułam w brzuchu motylki - to była miłość od pierwszego wejrzenia. Dlatego też dołączam do grona blogerów nie bez powodu chwalących tę książkę.

Marta Kisiel jest 33letnią polonistką pochodzącą z Wrocławia, Dożywocie jest jej pierwszą książką, wydaną w 2010 roku.
Jej rówieśnik, Konrad Romańczuk, rasowy mieszczanin, dostaje w spadku od dalekiego krewnego posiadłość na wsi. Wynajmuje własne mieszkanie i wyjeżdża, żeby w otoczeniu natury napisać książkę. Dopiero przyjechawszy do Lichotki, dowiaduje się, że nie będzie jedynym mieszkańcem tego domu. W momencie jego przybycia poznajemy dziwnych, ale bardzo sympatycznych mieszkańców, którzy od samego początku skradli moje serce, bardzo ich polubiłam. Akcja książki jest bardzo płynna, pełna śmiesznych sytuacji. Elementy fantastyczne są bardzo zręcznie wplecione w świat przypominający naszą rzeczywistość.
"W naszym domu nie ma miłości, odkąd ostatnio skończyło się na postrzale, alleluja, topieniu i ranach rozszarpanych."
Jednak największą zaletą tej książki jest to, co urzekło mnie na samym początku, czyli język, jakim jest napisana. Wracając do tego, co pisałam w przypadku recenzji Ja inkwizytor. Głód i pragnienie, jeszcze bardziej przekonuję się do polskich autorów. Żadne tłumaczenie nie byłoby napisane tak dobrze, jak Dożywocie. Marta Kisiel zdecydowanie ma talent do kreowania świata przedstawionego. Do tego mamy czarno białe ilustracje!

Nie mogę zrobić nic innego, niż polecić tę książkę wszystkim, którzy nie mieli przyjemności jej czytać. Rozbawi was, poprawi wam humor. Ja z niecierpliwością czekam na kolejną część, nad którą pracuje autorka, w międzyczasie sięgnę po Nomen Omen.

ocena: 6/6 (Wybitny)

"Dożywocie" Marta Kisiel, wyd. Uroboros 2015, 346 stron

16 komentarzy:

 1. Od dawna intryguje mnie ta książka :) Mam nadzieje, że w moim przypadku to również będzie miłość od pierwszego wejrzenia!

  OdpowiedzUsuń
 2. Przez ostatnie dni kilka razy rzuciła mi się ta książka w oczy i faktycznie same pozytywne opinie. Może i ja się w końcu skuszę?
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ksiązka już od jakiegoś czasu mnie intryguje, mam nadzieję, że najbliższym czasie będę miała okazję po nią sięgnąć :) Pozdrawiam! /Klaudia

  OdpowiedzUsuń
 4. Okładka tej książki jest bardzo oryginalna. DO tego treść idzie w parze z grafiką, bardzo chcę po nią sięgnąć, może kiedyś wpadnie w moje ręce.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Kupiłam ją w Empiku na przecenie. Po tak świetnej recenzji muszę po nią sięgnąć jak najszybciej :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam nadzieję, że trafię na nią na promocji, bo jesteś już kolejną osobą, która mnie do niej zachęca :)!

  OdpowiedzUsuń
 7. O moja imienniczka to napisała. Na pewno przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam już same pozytywne i bardzo zachwalające recenzje tej książki,więc mam nadzieję,że również i mnie niedługo uda się ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie wiem czy kiedykolwiek sięgnę po tę książkę.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 10. A ja jakoś wcześnie nie słyszałam o tej książce i jakoś.. "odstrasza" mnie okładka. Fe!

  Pozdrawiam
  Rav
  http://swiatraven.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 11. Muszę dorwać tę książkę. "Nomen Omen" było świetne, więc po prostu muszę przeczytać także "Dożywocie". :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja aktualnie kończę Nomen omen i muszę przyznać, że jestem usatysfakcjonowana lekturą. Z chęcią się z Dożywociem zapoznam, bo podoba mi się wspomniany przez Ciebie styl autorki, na tym polu Pani Kisiel się wyróżnia zdecydowanie ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Po pierwsze - świetna okładka (już chyba z tego powodu chciałabym przeczytać tą książkę)
  Po drugie - po tej recenzji już muszę zdobyć tą książkę
  Po trzecie - po ocenie nie ma bata, bym nie przeczytała "Dożywocia" :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Zdecydowanie muszę poznać tą historię :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Czytałam "Nomen Omen" i bardzo mi się podobało, dlatego po "Dożywocie" na pewno sięgnę :) Nawet nie musisz mnie specjalnie namawiać :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawa jestem Twojej opinii o "Nomen omen", bo we wpisie ze stosem wspomniałaś, że Cię trochę rozczarowało :)

   Usuń

Cześć! Cieszę się, że wyrażasz opinię na temat mojego tekstu! Nie musisz zostawiać adresu swojego bloga, zajrzę do Ciebie w wolnej chwili :)