poniedziałek, 29 października 2018

Przegląd zapowiedzi książkowych listopad 2018


Po niesamowicie intensywnych pod względem premier książkowych wrześniu i październiku przychodzi czas na spokojny listopad. Bardzo się z tego cieszę, bo będę miała czas na nadrobienie zaległości z poprzednich miesięcy i książek, które przywiozłam z Targów w Krakowie (w tym tygodniu pojawi się poświęcony im oddzielny post). Poniżej pięć najciekawszych premier, chociaż jedna z nich pod dużym znakiem zapytania:


Zdradzieckie serce Mary E. Pearson, 5.11
Lia i Rafe, przetrzymywani w barbarzyńskim królestwie Vendy, mają niewielkie szanse na ucieczkę. Kaden, niedoszły zabójca Lii, z całych sił pragnie ją ocalić, dlatego mówi Komizarowi, że dziewczyna ma dar.
Przywódca zaczyna się interesować Lią bardziej, niż ktokolwiek mógłby się tego spodziewać. Nic jednak nie jest oczywiste: Rafe okłamał Lię, ale poświęcił własną wolność, by ją chronić; Kaden, który miał ją zabić, ocalił jej życie; mieszkańcy Vendy, których Lia zawsze uważała za barbarzyńców, zaskoczyli ją, gdy zaczęła wśród nich przebywać. Walcząc z tradycją, w której ją wychowano, z darem i własną tożsamością, księżniczka musi podjąć decyzje, które wpłyną nie tylko na jej kraj, lecz też na jej przeznaczenie.

➠ Długo czekałam na drugi tom Kronik Ocalałych, ale w końcu jest! Tom pierwszy pt. Fałszywy pocałunek miał słaby początek, ale druga część książki wynagrodziła mi to wartką akcją, dlatego jestem bardzo ciekawa Zdradzieckiego serca!

Między nami chaos Samuel Miller, 14.11
Czy wolałbyś żyć z koszmarną prawdą, czy w błogiej nieświadomości?
Życie osiemnastoletniego Arthura wali się w gruzy, kiedy dostaje sądowy zakaz zbliżania się do swojej byłej dziewczyny, traci stypendium i szansę na dobre studia. Chcąc ukrócić nieco jego destrukcyjne zachowanie, ojciec wysyła go na pewien czas do wujostwa. Tam Arthur odkrywa dziennik swojego dziadka, słynnego pisarza, który pięć lat wcześniej na tydzień przed śmiercią wyruszył nagle w zagadkową podróż. Jej celu nie znał nikt z rodziny, a co gorsza – nikt nawet nie próbował się dowiedzieć, co się w tym czasie wydarzyło. Podążając za wskazówkami, które znajduje w dzienniku, Arthur próbuje odtworzyć ostatnie dni życia swojego dziadka. Chce się dowiedzieć, kim naprawdę był, czego szukał tysiące kilometrów od rodzinnego domu i... czy rzeczywiście nie żyje. Nie wie, że na końcu drogi poza bolesną tajemnicą odkryje prawdziwego siebie.

➠ Okładka jest przepiękna, w dodatku opis brzmi bardzo ciekawie! Czego trzeba więcej? :D

Uniesienie Stephen King, 14.11
Scott Carey wciąż traci na wadze. Świetna wiadomość dla kogoś, kto zawsze miał lekki problem z nadwagą! Tylko że on wygląda wciąż tak samo. Nikt z jego otoczenia nie uwierzyłby, że waga, na którą codziennie wchodzi, za każdym razem pokazuje mniej kilogramów. Niezależnie od tego, ile Scott zje i co na siebie włoży. Nawet hantle, które w momencie ważenia trzyma w rękach, nie mają na nią żadnego wpływu. Jak gdyby otaczał go kokon nieważkości.
Scott podchodzi do całej sprawy ze stoickim spokojem, bo, o dziwo, czuje się wspaniale, jakby jego przedziwna przypadłość wyzwalała w nim wszystko co najlepsze. Nawet kiedy zdaje sobie sprawę, że tajemniczy proces przyśpiesza i Godzina Zero być może nadejdzie znacznie szybciej, niż przewidywał. Ale zanim to nastąpi...

➠ Kinga biorę w ciemno, a szczególnie chętnie powrócę do znanego już z innych książek Castle Rock!

Ogień i krew cz.1 G. R. R. Martin, 20.11
Wiele stuleci przed wydarzeniami opisywanymi w pierwszym tomie cyklu, Grze o Tron, Targaryenowie – jedyna rodzina smoczych lordów, która przeżyła zagładę Valyrii – zamieszkali na Smoczej Skale, nad którą panowali przez z górą dwa stulecia, nim postanowili podbić całe Westeros. Ogień i krew zaczyna się opowieścią o legendarnym Aegonie Zdobywcy, który stworzył Żelazny Tron, a następnie opisuje dzieje kolejnych pokoleń Targaryenów walczących o utrzymanie tego słynnego krzesła, aż po wojnę domową, która omal nie zniszczyła ich dynastii.
Co naprawdę wydarzyło się podczas Tańca Smoków? Dlaczego tak niebezpiecznie było odwiedzać Valyrię po Zagładzie? Jak wyglądało życie w Westeros w czasach, gdy nad niebem panowały smoki? Jakie były najstraszliwsze zbrodnie Maegora Okrutnego? Dlaczego Aegonowi Zdobywcy nie udało się podbić Dorne?

➠ Przestałam już czekać na kolejną część Pieśni Lodu i Ognia, a tu nagle pojawia się książka dotycząca wydarzeń z czasów przed Grą o Tron. Jestem ciekawa, czy ta powieść będzie tak dobra, jak GoT, co wcale nie jest pewne. Zastanawiam się też, czy nie poczekać z lekturą aż pojawi się kontynuacja, bo z Martinem nigdy nic nie wiadomo :D

Góry. Stan umysłu Robert Macfarlane, 28.11
Chodzenie w góry jest od dwudziestu lat jedną z najszybciej upowszechniających się form spędzania czasu wolnego – tym, co wyróżnia ją na tle innych, jest nieodłącznie związane z nią ryzyko śmierci.
Ryzykowanie życia, by wspiąć się na jakąś górę, jeszcze trzy wieki temu uznano by za dowód szaleństwa. Dziki krajobraz nie był pociągający; atrakcyjne było to, co człowiek uporządkował. Poza tym przebywanie w górach wiązało się z niebezpieczeństwami: uważano, że lawinę potrafi wywołać nawet kaszlnięcie lub muśnięcie skrzydła ptaka, przelatującego nisko nad ośnieżonym zboczem. Można było wpaść w szczelinę; lodowce czasami po latach „wypluwały” zesztywniałe zwłoki.
Uczucia i postawy, które popychały do działania pierwszych wspinaczy, do dziś pozostają żywe w wyobraźni Zachodu. Respekt odczuwany przed górami wydaje nam się naturalny. Strzeliste, srogie, oblodzone – wszystkie tego typu formy krajobrazu cieszą się naszym uwielbieniem; wydajemy się coraz bardziej spragnieni choćby zapośredniczonego kontaktu z „dzikością”.

➠ Pewnie nikogo nie dziwi, że chciałabym przeczytać tę książkę. Nie chodzi tylko o niebieską okładkę, ale również tematykę górską. 

A Wy na jakie książki czekacie w listopadzie?

[źródło okładek i opisów: datapremiery.pl i strony wydawców]

15 komentarzy:

 1. Tej pierwszej lektury z góry doczekać się nie mogę. <3
  A co do drugiej z góry - brzmi ciekawie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Na "Opowieści z piasku i morza" - dodatek do "Buntowniczki z pustyni". :D I oczywiście G.R.R. Martin, choć nie jestem zadowolona, że to prequel... WOLAŁABYM "WICHRY ZIMY". :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. buntowniczki nie znam, ale widziałam na Targach, że to maleńka książeczka :D ja też wolałabym Wichry, ale trzeba brać to, co jest :D

   Usuń
 3. Ja tym razem czekam na inne zapowiedzi, ale mam nadzieję, że Tobie uda się zdobyć wszystko to, co chciałabyś przeczytać. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Faktycznie, początek roku szkolnego był rogiem obfitości, jeśli chodzi o książkowe premiery. Listopad natomiast zapowiada się dla mnie na tyle słabo, że nie wyczekuję za bardzo żadnej książki, chociaż parę pozycji zwróciło moją uwagę, np. "Księga stworzeń niemalże niemożliwych", "Wzlot i upadek D.O.D.O" czy "Letnia noc". Będę czekać na twój post o książkach z KTK. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pojawi się w okolicach weekendu, jak już zbiorę się, żeby go napisać :D w takim razie będziesz mogła nadrobić zaległości :)

   Usuń
 5. Kurczę, nie miałam pojęcia, że ,,Zdradzieckie serce" wyjdzie tak szybko! Wydawnictwo jest nieocenione! ^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. szybko? minął już ponad rok od premiery pierwszego tomu :p

   Usuń
 6. Czekam na "Między nami chaos" !
  Pozdrawiam <3
  https://bookcaselover.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Sama nie wiem na co czekać. Chyba na wszystko!!!

  OdpowiedzUsuń

Cześć! Cieszę się, że wyrażasz opinię na temat mojego tekstu! Nie musisz zostawiać adresu swojego bloga, zajrzę do Ciebie w wolnej chwili :)