środa, 15 kwietnia 2020

Przegląd książkowych zapowiedzi kwiecień 2020
Cześć! Ostatnie tygodnie przyniosły liczne zmiany w naszym codziennym życiu, wielu wydawców zdecydowało się przesunąć premiery książek, ale sytuacja powoli wraca do normy. Jeszcze w kwietniu pojawią się cztery ciekawe tytuły, które muszę Wam pokazać!


Las na granicy światów Holly Black, 15.04

Miasteczko Fairfold to jedno z tych niewielu miejsc, w których magia nieznacznie przenika do naszej rzeczywistości. Od czasu do czasu ktoś znika bez śladu, ale takie wypadki zdarzają się najwyżej raz czy dwa razy w roku, no a poza tym dotyczą wyłącznie turystów.
Jednak tego roku z serca okolicznej puszczy wyłania się ponura groza. Odkąd ktoś strzaskał szklaną trumnę, w której spoczywał śpiący królewicz, apokaliptyczna bestia imieniem Rozpacz zagraża wszystkim mieszkańcom miasteczka. Pewna dziewczyna, o imieniu Hazel, która znajduje niezwykły miecz, niezbyt dobrze pamięta, co robiła przez ostatnich pięć lat. Okazuje się, że musi czym prędzej przypomnieć sobie kilka istotnych faktów, dotyczących żelaza i marchewek… Czy zdoła? Jeśli nie zdąży, miasteczko czeka zagłada smutniejsza niż śmierć… Teraz jedyna nadzieja w Hazel, jej muzykalnym braciszku oraz w pewnym zabójczo przystojnym elfie.

➠ Słyszałam wiele dobrego o twórczości tej autorki, więc przy okazji premiery Lasu na granicy światów, zdecydowałam się poznać ją bliżej. Coś czuję, że szybko nadrobię poprzednie książki Holly Black, bo to totalnie moje klimaty!

Portfolio ocalonych artystów Julie Orringer, 15.04
W roku 1940 amerykański dziennikarz Varian Fry udał się do Marsylii, przewożąc ze sobą trzy tysiące dolarów i listę narażonych na niebezpieczeństwo artystów, których miał nadzieję ocalić w ciągu kilku tygodni. Zamiast tego został we Francji przez trzynaście miesięcy, pracując pod przykrywką organizacji humanitarnej, aby zdobywać fałszywe dokumenty, gromadzić fundusze ratunkowe i założyć podziemną linię kolejową, transportującą uchodźców. Wśród jego licznych klientów byli: Hannah Arendt, Franz Werfel, André Breton, Max Ernst, Marcel Duchamp i Marc Chagall.

➠ Ta książka to niezły grubasek, ma prawie 700 stron! Liczę, że jak na porządną powieść historyczną wciągnie mnie bez reszty, bo za granicą zbiera świetne opinie.
Sekret grzecznego psa Marcin Konefał, 29.04

Marcin Konefał, polski zaklinacz psów, dzieli się z czytelnikami wiedzą zdobytą w wyniku wieloletnich szkoleń, treningów i resocjalizacji psów różnych ras. W swojej książce podpowiada, jak zmienić perspektywę i spojrzeć na świat oczami ukochanego czworonoga. Dzięki jego wskazówkom nauczysz się dostrzegać prawdziwe potrzeby psa oraz wychowywać go zgodnie z jego naturą.
Dowiedz się:
– skąd biorą się niepożądane nawyki i nieodpowiednie zachowanie u twojego pupila,
– jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów lub korygować te już popełnione,
– w jaki sposób uzyskać autorytet przewodnika u swojego psa,
– jak pokonać u niego lęk separacyjny,
– jak interpretować jego mowę ciała.

➠ Ciekawe, czy znajdę w tej książce kilka rozwiązań problemów, jakie mam z moim czekoladowym labradorem, Amikiem :D


Jest krew... Stephen King, 28.04
King po raz kolejny pokazuje pełnię swojego kunsztu. W tytułowej noweli Holly Gibney, ulubiona bohaterka czytelników (znana z trylogii o Billu Hodgesie i z "Outsidera"), musi stawić czoło swoim lękom i być może kolejnemu outsiderowi - tym razem w pojedynkę. "Telefon pana Harrigana" opisuje międzypokoleniową przyjaźń, która trwa po grób… a nawet dłużej. "Życie Chucka" ilustruje ideę, że każdy z nas posiada wiele osobowości. A w "Szczurze" niespełniony pisarz boryka się z ciemną stroną swojej ambicji.
Opowieści te nie tylko prezentują w całej okazałości maestrię autora, ale również pokazują, że pewne tematy są nieprzemijające. Jednym z motywów przewodnich utworów Kinga jest zło, które występuje także w "Jest krew…", przedstawione w tytułowej noweli jako "duży, uszargany, lodowatoszary ptak". Stale obecne jest jednak też przeciwieństwo zła, w twórczości Kinga przybierające często postać przyjaźni. King przypomina nam, że codzienne przyjemności, choć ulotne, właśnie dzięki tej ulotności są piękne - czy jest to niespotykanie piękny, pogodny dzień po długich tygodniach szarugi, czy frajda z tańca, w którym idealnie wychodzi każdy krok, czy też nieoczekiwane miłe spotkanie. W takich momentach przekonujemy się, że Stephen King potrafi nie tylko przyprawić o dreszcz przerażenia, ale i perfekcyjnie opisać radość w jej najczystszym wydaniu.

➠ Na koniec zostawiłam największą gratkę tego miesiąca, czyli nowy zbiór opowiadań Stephena Kinga. Dla mnie to lektura obowiązkowa!

Czekacie na jakieś premiery w kwietniu?

6 komentarzy:

 1. Tym razem vzekam na inne premiery. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety, sporo premier jest przekładanych, ale czekam na "Wśród Gwiazd" Sandersona.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja właśnie czytam dzisiejszą premierę - "Zatruty ogród" :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja akurat nie czekam na żadną z tych książek ;). Oczekiwałam na "Siostrę słońca" Lucindy Riley, która miała premierę wczoraj i dziś już sobie ją czytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Akurat na żadną z tych książek nie czekam :)

  OdpowiedzUsuń

Cześć! Cieszę się, że wyrażasz opinię na temat mojego tekstu! Nie musisz zostawiać adresu swojego bloga, zajrzę do Ciebie w wolnej chwili :)