poniedziałek, 10 stycznia 2022

„Willa, dziewczyna z Mrocznej Jamy” Robert Beatty (341)Rok temu czytałam Willę, dziewczynę z lasu. To było moje pierwsze spotkanie z twórczością Roberta Beatty'ego, a niedawno umieściłam tę książkę w zestawieniu najlepszych lektur 2021 roku. Ujęła mnie prawdą o relacjach międzyludzkich przemyconą pod uroczą otoczką baśni.

Z radością mogę Wam powiedzieć, że zarówno Willa, dziewczyna z lasu jak i Willa, dziewczyna z Mrocznej Jamy skradły moje czytelnicze serce. Te dwie baśnie są przepełnione miłością i szacunkiem do dzikiej natury, których tak bardzo brakuje w naszym dzisiejszym świecie. Zachwycałam się więzią trzynastoletniej Willi i otaczających ją drzew oraz innych mieszkańców lasu.

Od samego początku płynnie wciągnęłam się w fabułę, zaniepokojona losem małego, osieroconego niedźwiadka, kompana Willi. Czytałam z przyjemnością, obserwując jak dziewczynka radzi sobie z rodzącą się w jej sercu nienawiścią do drwali, dopuszczając do siebie kolejną ludzką istotę... To urocza opowieść o dawaniu kolejnej szansy i porzucaniu wpajanych przez całe życie uprzedzeń. Pozostawia w sercu uczucie ciepła i wiarę w drugiego człowieka. 
„Wiedziała, że nie ochroni drzew tak, jak one chroniły ją w przeszłości, bo nie mogła zasłonić ich własnym ciałem ani ukryć przed światem. Nie potrafiła jednak ich porzucić.”
Opowieść Willi skłania do zastanowienia się, jak wiele znaczy dziś dla nas dzika przyroda. Okazuje się też, że autor czerpał inspirację z jednego z amerykańskich rezerwatów: Parku Narodowego Wielkich Gór Mglistych. Obejrzałam zdjęcia i filmy z tego miejsca i jeszcze raz przed oczami stanęły mi wydarzenia z książki.

Willa, dziewczyna z Mrocznej Jamy to prosta historia o tym, jak wiele znaczy przyjaźń, rodzinne więzy i szacunek dla wartości naszych przodków. Z całego serca polecam Wam również tę baśń Roberta Beatty'ego, bo jestem przekonana, że magia lasu trafi też wprost do Waszych serc! 

ocena: 9/10

Premiera książki 26.01.2022

*na zdjęciach widać próbny egzemplarz książki, finalne wydanie ma wyglądać podobnie do pierwszej części (twarda oprawa)

Dziękuję Wydawnictwu za możliwość przeczytania książki. Willa, dziewczyna z Mrocznej Jamy Robert Beatty, tytuł oryginału: Willa of Dark Hollow, tłumaczenie Łukasz Małecki, wyd. Literackie 2022, 370 stron, 2/1

1 komentarz:

Cześć! Cieszę się, że wyrażasz opinię na temat mojego tekstu! Nie musisz zostawiać adresu swojego bloga, zajrzę do Ciebie w wolnej chwili :)