czwartek, 24 lutego 2022

Magia kryje się w codzienności, czyli „Wciąż o tobie śnię” Fannie Flagg (344)

Moja przygoda z książkami Fannie Flagg rozpoczęła się od niepozornej powieści pt. Nie mogę się doczekać... kiedy wreszcie pójdę do nieba. Zupełnie niespodziewanie ta książka zdobyła moje czytelnicze serce szczerością i humorem.
Później czytałam po najbardziej znaną książkę Flagg, czyli Smażone zielone pomidory, niestety wybrałam chyba zły moment i zupełnie nie mogłam się w nią wczuć. Honor klasyka uratowała napisana po latach kontynuacja, czyli Powrót do Whistle Stop. Byłam ciekawa, jak odbiorę kolejną książkę tej autorki, więc na mojej półce znalazła się jej najnowsza powieść pt. Wciąż o tobie śnię.

Maggie w młodości zdobyła tytuł Miss Alabamy, a dziś ma 60 lat i jest przekonana, że ma za sobą wszystko, co najlepsze. Postanawia zamknąć wszystkie swoje sprawy i skoczyć do wody.

Książki Fannie Flagg to idealny wybór na deszczowy, jesienny wieczór. Wciąż o tobie śnię ma w sobie to samo ciepło, za które uwielbiam Nie mogę się doczekać... kiedy wreszcie pójdę do nieba. Flagg skupia się na codzienności i sprawia, że możemy dostrzec nawet w najdrobniejszych jej szczegółach piękno i magię, dzięki której każdy kolejny dzień jest wyjątkowy. Bawi błyskotliwym humorem, angażuje emocjonalnie i sprawia, że przypominamy sobie o uniwersalnych życiowych prawdach.

Lubię książki o starszych ludziach, tym razem poznałam Maggie, która kiedyś odnosiła sukcesy w życiu zawodowym, a dziś jest przybita śmiercią najbliższej przyjaciółki i postanawia odejść z klasą. Swoją drogą na pierwszy plan wysuwa się tutaj właśnie ta nieżyjąca już przyjaciółka Hazel, która mierząc całe 101 centymetrów rozświetlała swoją obecnością nawet najsmutniejsze serca. Ta maleńka kobieta odżywa we wspomnieniach Maggie, a jej podejście do życia jest inspirujące!

Nie da się nie lubić bohaterów tej książki, od samego początku poczułam do nich sympatię i trzymałam kciuki za to, żeby plan odejścia Maggie jednak się nie powiódł. Jak to w życiu, pojawia się wiele elementów, których nie można było zaplanować i wynika z tego wiele zabawnych sytuacji. Powieść czytałam z przyjemnością, cieszyłam się inteligentnym stylem. Można narzekać, że całość zmierza w przewidywalnym kierunku, a także podkreślać, że postać Hazel jest przerysowana... Ale mi to w żadnym wypadku nie zabrało przyjemności z lektury.

Wciąż o tobie śnię to opowieść o tym, że życie potrafi zaskoczyć nawet wtedy, kiedy myślisz, że nie ma już nic do zaoferowania. Proza Flagg rozjaśni nawet najciemniejszy, jesienny wieczór i pozostawi w Waszym sercu cudowne uczucie ciepła, dlatego polecam Wam tę powieść z całego serca!

ocena: 8/10 

Dziękuję Wydawnictwu za możliwość przeczytania książki. 


Wciąż o tobie śnię Fannie Flagg, tytuł oryginału: I still dream about you, tłumaczenie: Wojciech Szypuła, wyd. Literackie 2022, 408 stron, 1/1

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Cześć! Cieszę się, że wyrażasz opinię na temat mojego tekstu! Nie musisz zostawiać adresu swojego bloga, zajrzę do Ciebie w wolnej chwili :)