wtorek, 28 sierpnia 2018

Przegląd zapowiedzi książkowych wrzesień 2018


Cześć! Za oknem zrobiło się już troszkę chłodniej, co oznacza, że zbliża się wrzesień. W nadchodzącym miesiącu pojawi się aż 9 książek, które mnie zainteresowały. Są to bardzo różne gatunki, więc jestem pewna, że znajdziecie tu coś dla siebie. Podniebny Kerstin Gier, 5.09
Nowa powieść Kerstin Gier, autorki bestsellerowej „Trylogii Czasu” i „Silvera”. Siedemnastoletnia Fanny rzuciła szkołę i odbywa praktykę w alpejskim hotelu Château Janvier, zwanym Podniebnym. W Święta nieco podupadły hotel przeżywa oblężenie. Zjeżdżają tu najróżniejsi goście: od słynnej łyżwiarki, przez autora thrillerów, po... właścicieli kolii z legendarnym diamentem carycy Katarzyny. Z pomocą Bena, przystojnego syna właściciela, oraz tajemniczego Tristana, Fanny spróbuje pokrzyżować szyki pewnym złym ludziom. Postara się też zachować zimną krew (i pracę!), oraz znaleźć pomysł na życie, a może nawet miłość... Niebanalny, trzymający w napięciu thriller dla młodzieży, w zachwycającej oprawie graficznej.

➠ Chociaż mam już swoje lata, Trylogia Czasu Krestin Gier tak bardzo mi się spodobała, że nie mogę przejść obojętnie obok kolejnej książki tej autorki. Nawet, jeśli jest kierowana głównie do młodzieży, co z tego? Jestem przekonana, że będę się przy niej świetnie bawić!

Sierota, bestia, szpieg Matt Killeen, 19.09
„Bękarty wojny” dla nastolatków. Lato roku 1939. Dla Żydów dobry moment na opuszczenie Berlina już dawno minął. Po tragicznej w skutkach próbie ucieczki piętnastoletnia Sara – sprytna i impulsywna gimnastyczka – zostaje sama jak palec. Ale gdy już się wydaje, że szczęście ją opuściło, los stawia na jej drodze brytyjskiego szpiega, a ten składa jej propozycję nie do odrzucenia. Jeśli Sara pomoże mu w pewnej niebezpiecznej misji, on wywiezie ją z Niemiec. Sara przyjmuje więc fałszywą tożsamość, wstępuje do elitarnej szkoły dla córek nazistów i rozpoczyna grę o wszystko.

➠ Dawno już nie czytałam książki osadzonej w czasach wojny. Opis mnie zainteresował, a jedna z przedpremierowych opinii skutecznie zachęciła do lektury.
Czarny Mag. Pierwszy rok Rachel E. Carter, 19.09
Rudowłosa piętnastolatka Ryiah (zwana Ry) i jej brat bliźniak Alexander mają jedno marzenie: zostać magami. Realizacja tego celu się przybliża, gdy zostają przyjęci do Akademii Magii. Okazuje się jednak, że kandydatów na adeptów jest wielu, zaś rodzeństwo wyróżnia się na tle rówieśników niskim pochodzeniem, brakami w wiedzy i niedostatkiem siły fizycznej. Wywodzący się z arystokratycznego rodu książę Darren i jego przyjaciółka Priscilla szczególnie dają odczuć rodzeństwu, gdzie jest ich miejsce.
Ry odstaje od grupy tak wyraźnie, że padają nawet sugestie, iż powinna zrezygnować. Dziewczyna jednak się nie poddaje, potajemnie przesiaduje w bibliotece, ćwiczy walkę wręcz z córką rycerza Ellą.
Nieoczekiwanie z pomocą Ry przychodzi jej dotychczasowy wróg, Darren. Chłopak zaczyna okazywać jej swoją sympatię. Czy to podstęp? Czy Ry uda się zdać egzaminy i kontynuować naukę w wymarzonej szkole? Opowieść o Ryiah i Alexie, młodych adeptach Akademii Magii, to pierwsza część trzytomowej sagi The Black Mage.

➠ Nastolatkowie i szkoła magii? Biorę w ciemno! Poza tym cała seria ma bardzo dobre opinie za granicą, więc coś musi w tym być. Przeczytam z przyjemnością, a później będę zachwycać się tą okładką!

Małe Licho i tajemnica Niebożątka Marta Kisiel 19.09
W pewnym starym, niesamowitym domu na uboczu, za wysokim ogrodzeniem, mieszka chłopiec imieniem Bożek, zwany też Niebożątkiem, który nigdy nie jest sam. Bo oprócz starej skrzyni ze skarbami i najfajniejszej mamy pod słońcem ma też najprawdziwszego anioła stróża… a pod jego łóżkiem mieszka potwór, który ciągle podkrada mu kapcie.
Nadchodzi jednak dzień, kiedy Bożek musi wreszcie opuścić swój niezwykły dom i poznać lepiej świat po drugiej stronie ogrodzenia — świat bez szumu anielskich skrzydeł i uścisku potwornych macek. Tylko czy jest na to gotowy? I czy sam świat również jest gotowy na Bożka oraz wielką tajemnicę, jaką skrywa chłopiec?

➠ Marta Kisiel jest jedną z moich ulubionych polskich autorek. Uwielbiam Licho, anioła w bamboszkach, którego poznałam za sprawą Dożywocia. Chociaż Małe Licho to książka dla dzieci, nie mogłam jej sobie odmówić. W końcu każdy z nas jest trochę dzieckiem, więc czemu nie? :D

Obserwuję Cię Teresa Driscoll, 19.09
Kiedy Elle Longfield spotyka w pociągu dwóch młodych mężczyzn rozmawiających z nastoletnimi dziewczynami, nie widzi w tym nic niepokojącego, dopóki nie dowiaduje się, że właśnie opuścili więzienie. Natychmiast odzywa się w niej instynkt macierzyński, ma syna w podobnym wieku. Ostatecznie przenosi się do innego wagonu, nie chcąc się wtrącać. Nazajutrz okazuje się jednak, że jedna z dziewczyn, Anna, zaginęła. Elle zgłasza się na policję.
Po roku Anna ciągle jest uznana za zaginioną, a Elle zaczyna dostawać anonimowe pogróżki. Tropy prowadzą do matki zaginionej dziewczyny, jednak podejrzenia wynajętego detektywa skupiają się na innych członkach rodziny i przyjaciołach, którzy najwyraźniej mają coś do ukrycia. Za to wszyscy bacznie obserwują Elle.
Świetnie skonstruowana intryga i znakomicie zarysowani bohaterowie, którym mamy okazję zajrzeć na samo dno duszy. Wydarzenia pokazane są z punktu widzenia różnych osób, relacje z toku myślenia powodują, że czytelnik zaczyna się zastanawiać, jak sam postąpiłby w tej sytuacji.

➠ Miałam już okazję przedpremierowo przeczytać książkę, i mogę ją z czystym sercem polecić. To porządny thriller, ukazujący wydarzenia z perspektywy wielu osób. Więcej wkrótce!

Immortaliści Chloe Benjamin, 19.09
A Ty? Jak przeżyłbyś swoje życie, gdybyś wiedział, kiedy umrzesz? Nowy Jork, lato, rok 1969. Do miasta przybywa tajemnicza kobieta, która potrafi przepowiedzieć dzień śmierci każdego człowieka. Plotka dociera do czwórki Rodzeństwa Goldów, które krótkim namyśle, postanawia odwiedzić wieszczkę, by dowiedzieć się, jaka przyszłość czeka każde z nich. Przepowiednie wieszczki kształtują kolejne pięć dekad ich życia. Złoty chłopiec Simon ucieka na Zachodnie Wybrzeże, by szukać miłości w San Francisco. Bujająca w obłokach Klara zostaje iluzjonistką w Las Vegas. Starszy z braci, Daniel, po atakach na World Trade Center, szuka stabilizacji jako lekarz wojskowy. Najstarsza z rodzeństwa Varya rozpoczyna karierę naukową i poświęca się badaniom nad długowiecznością.
Czy bohaterom uda się zapomnieć o przepowiedni? Czyje życie zdeterminuje, a komu uda się pokonać ciążące jarzmo przeznaczenia? Bo jak zachować się w sytuacji kiedy twoje dni są policzone?

➠ Przeszłość łącząca się z teraźniejszością? Podoba mi się pomysł na Immortalistów i z przyjemnością poznałabym tę historię.

Nędznicy tom 1 Victor Hugo, 19.09
Nędznicy łączą elementy powieści realistycznej z silnymi elementami romantycznymi, ale także fragmentami o charakterze eseistycznym. Można wręcz powiedzieć, że jest to synteza gatunków: powieści przygodowej, obyczajowej, kryminału oraz umoralniającej „powieści o bohaterach”.
Akcja powieści rozpoczyna się w 1815 w prowansalskim miasteczku Digne opisem życia prowadzonego przez biskupa Myriel, zwanego przez mieszkańców diecezji Mile Widzianym (fr. Bienvenu). Biskup ten dobrowolnie zrezygnował z mieszkania w przeznaczonym dla siebie pałacu, oddając go na szpital. Dawał przykład skromności i dobroci, wspierał dobroczynność.
Któregoś dnia w miasteczku zjawił się wypuszczony z więzienia galernik Jean Valjean. Jedyną osobą, która przyjęła go przychylnie, był biskup. Valjean ucieka jednak w nocy, kradnąc srebrną zastawę stołową Myriela. Zostaje zatrzymany przez policję i zawrócony, jednak biskup zapewnia, że sam podarował mu srebra. Po odejściu policjantów stwierdza, że w ten sposób wykupił duszę Valjeana od sił zła i oddał Bogu. Opuszczając Digne, zszokowany minionymi wydarzeniami Valjean spotyka na gościńcu nastoletniego kominiarza z Sabaudii i kradnie mu monetę 40 sous, po czym pojmując swój błąd, woła „Jestem nędznikiem!” i postanawia zmienić swoje życie.

➠ Domyślam się, że większość z nas słyszała o Nędznikach. Czy to za sprawą ekranizacji, czy popularności tej powieści. A kto czytał? Chciałabym podjąć wyzwanie, chociaż przeraża mnie objętość wszystkich tomów.

Głód Alma Katsu, 19.09
Zło jest namacalne. I wszechobecne.
Zostali przeklęci. Tylko tak można wytłumaczyć serię nieszczęść, które spadły na Wyprawę Donnera – grupę pionierów podążających w 1846 roku niepewnym szlakiem na zachód. Szczupłe racje żywnościowe, zagorzałe kłótnie i tajemnicza śmierć małego chłopca doprowadzają odizolowanych od cywilizacji podróżnych na skraj szaleństwa. Choć do przodu wciąż gnają ich marzenia o dostatnim życiu w Kalifornii, wewnątrz grupy zaczynają narastać konflikty, wychodzą na jaw skrywane dotąd tajemnice, dochodzi do brutalnego morderstwa, znikają kolejne osoby…
Nad zdrowym rozsądkiem zaczyna górować obłęd i może to za jego sprawą ludzie w karawanie mają wrażenie, że coś ich prześladuje… Niezależnie od tego, czy przyczyną niepowodzeń jest klątwa, nierozważny wybór trasy, czy najzwyklejszy pech, dziewięćdziesiąt osób – mężczyźni, kobiety i dzieci – zmierza ku nieuchronnej tragedii.
Fascynująca powieść, która nawiązuje do jednego z najbardziej przerażających wydarzeń w historii Ameryki.

Głód kojarzy mi się bardzo mocno z Gronami gniewu Steinbecka, które czytałam jeszcze w czasach liceum. I do dziś pamiętam, jak wielkie wrażenie na mnie zrobiły. Dlatego chętnie będę obserwować życie ukazanej w książce Katsu karawany.

Była raz wojna, Bomby poszły John Steinbeck, 25.09
Steinbeck skupia się na ludziach, a nie na bitwach. Je i pije z żołnierzami na froncie, rozmawia i walczy z nimi ramię w ramię. "Była raz wojna" tworzy niezapomniany portret życia w czasie wojny, który nadal zaskakuje prawdą i humanitaryzmem.
Wielka Brytania, Afryka północna, Włochy... wielka wojna, której losy jeszcze nie były przesądzone, choć uczestniczyła już w niej Ameryka. Heroizm, trud codziennej walki, znaczące wydarzenia i drobne epizody, w których uczestniczy i które ogląda autor.
Jest zawsze na pierwszej linii, zawsze obok żołnierzy. W reportażach zawartych w tym zbiorze pisanych na zamówienie dziennika "New York Herald Tribune" najwięcej miejsca poświęcił nie rzeczom i sprawom uznanym za najważniejsze, nie budzącym grozę wydarzeniom, lecz drobnym, codziennym (niekiedy zabawnym) sprawom, które wojnie towarzyszą. Ukazuje przy tym ludzki wzniosły i skromny wymiar nieludzkiej wojny.
Tłem dla powieści "Bomby poszły", która po raz pierwszy ukazuje się w polskim przekładzie, jest obraz amerykańskich sił powietrznych oraz amerykańskiej załogi bombowca, najważniejszego elementu tychże sił, a także – jak określił to sam Steinbeck – "najwspanialszej drużyny świata”. 
"Bomby poszły" to meldunek, który załoga składa w chwili, gdy wielkie bomby lotnicze wypadają z komory i lecą w dół, w stronę nieprzyjaciela… Słowa te oznaczają, że misja została wykonana i że można wracać do domu. Pewnego dnia to hasło rozbrzmi nad pokonanym wrogiem i wtedy będzie można wrócić do domu na dobre.

➠ Przy okazji poprzedniej książki pisałam o tym, jak wielkie wrażenie zrobiły na mnie Grona gniewu Steinbecka. Do dziś pamiętam ostatnią scenę. Dlatego w przyszłości chciałabym przeczytać inne powieści autora. A temat wojny? Przyda się jako przypomnienie przeszłości.

Na jakie książki czekacie we wrześniu? :D

37 komentarzy:

 1. Ej, świetne zestawienie - praktycznie wszystkie pozycje brzmią bardzo kusząco! :) "Sierota Bestia Gniew" to typ literatury, którego unikam. Zaskoczyło mnie to co napisałaś nt. Steinbecka - z zawstydzeniem przyznaję, że nie zebrałam się jeszcze do żadnej z jego książek... Ale muszę to chyba ponownie przemyśleć. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mamy podobny gust w takim razie :D wiesz, ja też ze wstydem przyznałam się, że czytałam niesamowite "Grona gniewu" a od liceum nie znalazłam czasu na inną książkę tego autora, bo jakoś nie wpadła mi w dłonie...

   Usuń
 2. Bardzo chcę przeczytać piąty i szósty tytuł. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. "Nędzników" trzeba koniecznie przeczytać! <3

  OdpowiedzUsuń
 4. Widać, że zbliża się jesień, ponieważ wydawnictwa zasypują nas nowościami. Nie wiadomo za co się zabierać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. "Nędznicy" to rzeczywiście wyzwanie..podobnie jak "Wojna i pokój" :P Mam nadzieję, że pewnego dnia się odważę i podołam ;-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Odpowiedzi
  1. a jak podobały Ci się jego poprzednie książki? :D

   Usuń
 7. Ja ostrzę sobie ząbki na Martę Kisiel, ciekawe, jak wypadnie w wersji dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nowość Marty Kisiel mam w planach, bo książki autorki pokochałam całym sercem <3
  https://pozeram-ksiazki-jak-ciasteczka.blogspot.com/2018/08/w-cieniu-tamtych-dni-opinia.html

  OdpowiedzUsuń
 9. "Bomby poszły" wygląda bardzo ciekawie :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo podobają mi się zapowiedzi od wydawnictwa Media Rodzina <3 Skusiłabym się na nie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Szczególnie zainteresowały mnie propozycje Wydawnictwa Media Rodzina, czekam niecierpliwie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Z wymienionych czekam na „Podniebny" i zastanawiam się nad sięgnięciem po „Sierota, bestia, szpieg", a poza tym strasznie interesuje mnie „Tusz", który we wrześniu ma wyjść pod nakładem We Need Ya. O dziwo, jak na miesiąc bardzo bogaty w zapowiedzi nie znalazłam wielu tytułów, które chciałabym przeczytać. Ale to dobrze. Przynajmniej może uda mi się skupić na tym, co już mam u siebie :P

  Pozdrawiam cieplutko♥

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tusz ma świetną okładkę, ale poczekam na recenzje. mam nadzieję, że tak bardzo spodoba mi się Sierota, bestia, szpieg, że Cię do niej przekonam!

   Usuń
 13. Nowa książka Kerstin Gier zdecydowanie mnie zainteresowała i będę musiała po nią sięgnąć :)
  Ja Nędzników też jeszcze nie czytałam, ale w biblioteczce mojej mamy jest właśnie ta pozycja, więc mam nadzieję że sięgnę po nią w niedalekiej przyszłości :D

  OdpowiedzUsuń
 14. "Obserwuję Cię" i "Głód" bardzo mnie zaciekawiły :)
  Mój blog-klik

  OdpowiedzUsuń
 15. O, takie zapowiedzi lubię, gdzie poza wyszczególnieniem książek pojawia się kilka słów dlaczego akurat ten tytuł wydał Ci się interesujący :)

  "Głód" mnie trochę ciekawi, a Steinbecka mam w planach od dawna i ciągle mi nie po drodze. Zacznę pewnie jednak od jakiejś starszej książki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trochę zmieniłam formę, i też jestem z niej zadowolona. Nie chcę wrzucać samych opisów książek, wolę też kilka słów napisać od siebie, więc cieszę się, że Ci się podoba!

   Usuń
 16. Z wymienionych przez Ciebie ciekawi mnie głównie "Obserwuję Cię" :)

  OdpowiedzUsuń
 17. "Pierwszy rok" wkrótce do mnie trafi. Ciekawi mnie też książka "Obserwuję cię". Świetny przegląd nowości! 😍

  OdpowiedzUsuń
 18. Do "Nędzników" szykuje się od dawna, ale coś mi nie wychodzi. Może na starość się uda ;P
  Z wymienionych najbardziej interesuje mnie "Obserwuje cię".
  Pozdrawiam!
  houseofreaders.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 19. Na pewno przeczytam Podniebnego i Głód - obu książek jestem niesamowicie ciekawa. Poza tym czekam też na Okrutnego księcia i W żywe oczy :)

  Pozdrawiam cieplutko!
  BOOKS OF SOULS

  OdpowiedzUsuń
 20. Czekam z niecierpliwością na Obserwuje Cie, czytalam juz wiele pozytywnych recenzji. :)

  OdpowiedzUsuń

Cześć! Cieszę się, że wyrażasz opinię na temat mojego tekstu! Nie musisz zostawiać adresu swojego bloga, zajrzę do Ciebie w wolnej chwili :)