czwartek, 3 stycznia 2019

Jak daleko sięga władza męża? "Kobieta w bieli" Wilkie Collins (190)


Moim pierwszym spotkaniem z twórczością Wilkiego Collinsa była niepozorna Tajemnica Mirtowego Pokoju, która spodobała mi się ze względu na barwne opisy i dialogi, a także ciekawą intrygę. Kilka miesięcy temu sięgnęłam też po Prawo i damę, swoistą analizę więzi małżeńskiej, a dziś chciałabym Wam opowiedzieć o Kobiecie w bieli. Już w styczniu ukaże się w Polsce kolejna powieść tego autora - Basil.


Na kartach tej książki poznajemy Waltera Hartrighta, nauczyciela rysunku mającego objąć posadę w Limmeridge House. Zakochuje się ze wzajemnością w jednej ze swoich uczennic, chociaż ta ma niebawem zostać wydana za mąż. Związek Waltera i Laury nie ma prawa bytu, ponieważ pochodzą oni z różnych grup społecznych, co w XIX wieku jest nie do przeskoczenia. Chociaż to ich losy grają w powieści pierwsze skrzypce, najważniejsza jest tajemnicza kobieta w bieli, krzyżująca swoją drogę z bohaterami.
"Kobieta z zimną krwią potrafi zawsze wyprowadzić w pole nieumiejącego nad sobą zapanować mężczyznę."
Uwielbiam takie historie, osadzone w przeszłości, pozwalające poczuć ducha tamtej epoki, dlatego od samego początku dałam się porwać tej opowieści, a raczej opowieściom. To właśnie forma nadaje tej historii wyjątkowego brzmienia. Książka składa się z kilku części, przedstawionych przez tych bohaterów, którzy na własne oczy widzieli najważniejsze wydarzenia lub fragmentów ich dzienników, nadając całości wiarygodności. Przyjemnością było dla mnie również składanie porozrzucanych fragmentów z przeszłości, zawartych w opowieściach różnych osób.

Zaletą powieści jest również jej niesłychana, w porównaniu do innych powstających w tej epoce dzieł, lekkość. Chociaż opisy są rozbudowane, dotyczą one przede wszystkim wydarzeń i postaci, unikając rozwodzenia się nad niepotrzebnymi kwestiami. Jestem pod wrażeniem tego, jak wiarygodnie udało się autorowi oddać głos poszczególnym postaciom. Każda z nich posługuje się właściwym dla siebie stylem, dopasowanym do jej wykształcenia i... mówiąc wprost: zdrowia psychicznego. 
"- Zastanawiam się - ciągnął dalej  niezmąconym spokojem - czy nie zwiększyć nieporządku panującego w tym pokoju, rozbryzgując twój mózg po podłodze?"

Kobieta w bieli to kolejna świetna powieść prekursora nurtu detektywistycznego, wyróżniająca się na tle innych przede wszystkim formą. Stopniowo rosnące napięcie w połączeniu z dokładną analizą portretów psychologicznych postaci i niesamowitą atmosferą zamknięcia w wielkiej posiadłości, kiedy nie wiadomo kto jest przyjacielem, a kto wrogiem sprawiły, że nie mogłam się od niej oderwać. Zaletą jest też wciągająca intryga, wynagradzająca poświęcony jej czas logicznym wyjaśnieniem zagadki i poczuciem satysfakcji. Polecam!

ocena: 9/10

Dziękuję Wydawnictwu za możliwość poznania tej historii!

Kobieta w bieli Wilkie Collins, tytuł oryginału: The Woman in White, przekład: Eugenia Żmijewska, wyd. MG 2018, 573 strony, 1/1

6 komentarzy:

Cześć! Cieszę się, że wyrażasz opinię na temat mojego tekstu! Nie musisz zostawiać adresu swojego bloga, zajrzę do Ciebie w wolnej chwili :)