piątek, 25 września 2020

Można żyć inaczej, czyli „Nomadzi. Życie w drodze” Zuzanna Bukłaha (293)


Nomada to zgodnie ze znaczeniem wędrujący w poszukiwaniu pastwisk. Kiedyś to dzięki nim rozprzestrzeniało się po świecie wiele nowości. Ludy koczownicze osiedlały się na danym terenie, a kiedy wykorzystały jego zasoby, przenosiły się w inne miejsce. Tyle mówi historia, ale współcześnie pojawiło się też określenie cyfrowego nomady. Zuzanna Bukłaha podjęła próbę uchwycenia specyfiki tego zjawiska w książce Nomadzi. Życie w drodze.


Autorka oddaje głos kilkunastu bohaterom, którzy opowiadają o swoim życiu w odległych zakątkach świata. Mówią o przeszłości, tym, co skłoniło ich do wyjazdu z Polski, wadach i zaletach podjętej decyzji. Wiele z tych osób kojarzyłam już z innych źródeł, więc tym bardziej miło było poznać ich historię dokładniej.

Zdziwiło mnie, jak bohaterowie się od siebie różnią: statusem społecznym, życiową filozofią i codziennymi wyborami. Czytając tę książkę miałam wrażenie, jakbym słuchała ich opowieści, odwiedzając te wszystkie miejsca razem z nimi. Za sprawą wielu kolorowych zdjęć można na chwilę przenieść się na Bali czy do Australi. Fotografie są wyraźne i wydrukowane na dobrym papierze, jednak książka jest przez to dosyć ciężka. Najlepiej dawkować lekturę siedząc w wygodnym fotelu. Ja każdego dnia czytałam jedną historię. Dobra, czasem dwie, jak mnie mocno wciągnęło!


Podoba mi się, że autorka sama doświadczyła podróżniczego stylu życia, więc podzieliła się również swoją historią. Nie są to jednak przesłodzone opowieści o idealnym życiu w miejscu, gdzie ciągle jest lato. Bohaterowie mówią też o cenie, jaką wciąż płacą za swoje wybory. U jednych jest to znoszenie hałaśliwych turystów, a u innych bolesna rozłąka z bliskimi.
„Nie mamy celu. To droga jest celem. Każdy dzień. Każda chwila.”
Nomadzi. Życie w drodze to dowód na to, że można żyć inaczej. Bohaterowie prezentują różne podejścia do podróżowania, a ich opowieści inspirują. Dla mnie była to okazja do odkrycia ciekawego zjawiska, dla niektórych będącego sposobem na życie. Podziwiam tych ludzi, a poznanie ich historii było ciekawym doświadczeniem. Polecam!

ocena: 7/10

Dziękuję Wydawnictwu za możliwość przeczytania książki.


Nomadzi. Życie w drodze Zuzanna Bukłaha, wyd. Znak 2020, 304 strony, 1/1

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Cześć! Cieszę się, że wyrażasz opinię na temat mojego tekstu! Nie musisz zostawiać adresu swojego bloga, zajrzę do Ciebie w wolnej chwili :)