wtorek, 15 września 2020

Odkrywanie indyjskich korzeni, czyli "Podróż życia sióstr Shergill" Balli Kaur Jaswal (291)Jezmeen, Shirina i Rajni od dziecka mieszkają w Wielkiej Brytanii. Kobiety wybierają się we wspólną podróż do korzeni, zgodnie z życzeniem umierającej matki. Mają zwiedzić Indie i po raz pierwszy od dawna spędzić kilka dni razem. Nigdy nie ma dobrego momentu, żeby wybrać się w podróż. Chwili, która będzie odpowiadała każdej z sióstr. Dlatego zamiast skupić się na wypełnianiu woli zmarłej matki, roztrząsają swoje zmartwienia. Kobiety przywiozły do Indii swoje problemy, czy podróż pomoże im nabrać dystansu?


Teraźniejszość przeplata się tu z przeszłością bohaterek, aktualne wydarzenia płynnie przechodzą we wspomnienia, które trzeba ze sobą składać. Ta książka wymaga uwagi, żeby nie pominąć żadnego istotnego elementu. Jednocześnie angażuje wystarczająco mocno, pobudza kolejnymi informacjami z życia sióstr. Przeplatają się tu role, jakie kobiety wypełniają w swoim życiu - jednocześnie są siostrami, matkami i córkami, co powoduje wiele dylematów. 

Ponadto Jaswal pokazała miejsce kobiety w indyjskiej kulturze opierającej się na poszanowaniu tradycji. Czy jest tu miejsce na szacunek również dla człowieka czy kobiety jako jednostki? Właśnie taką problematykę znalazłam pod przykrywką zabawnej obyczajówki. Nie zabrakło tu też wschodniego klimatu. Chociaż siostry mają indyjskie korzenie, odwiedzają rodzinny kraj po raz pierwszy, zauważają też liczne różnice pomiędzy Wielką Brytanią, gdzie się wychowały. Ja odczułam ten klimat na własnej skórze dzięki wystarczającej ilości opisów i obco brzmiących nazw, które na początku były dla mnie wyzwaniem.
"Pomyślcie o wszystkich tych nowych dniach, które wam jeszcze zostały, i o tym, jak chcecie je spędzić."
Miałam nadzieję, że ta powieść nie będzie tylko kolejną obyczajówką, którą przeczytam z przyjemnością, a później szybko o niej zapomnę. Na szczęście okazało się, że to coś zupełnie innego niż zwykle czytane przeze mnie książki. To opowieść o ulotności życia, spójna i przemyślana, słodko-gorzka, tak samo, jak życie. Zapamiętam ją jaki ciekawą podróż do nieznanego wcześniej kraju.

Podróż życia sióstr Shergill to powieść o kobietach i ich przenikających się rolach, okraszona indyjskim klimatem.  Smuci i bawi, pozostawiając w sercu uczucie ciepła. Polecam, a ja muszę teraz nadrobić poprzednią książkę Jaswal pt. Pikantne historie dla pendżabskich wdów.

ocena: 8/10

Dziękuję Wydawnictwu za możliwość przeczytania książki.Podróż życia sióstr Shergill Balli Kaur Jaswal, tytuł oryginału: the unlikely adventures of the shergill sisters przełożyła Grażyna Woźniak, wyd. Czarna Owca 2020, 438 stron, 1/1

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Cześć! Cieszę się, że wyrażasz opinię na temat mojego tekstu! Nie musisz zostawiać adresu swojego bloga, zajrzę do Ciebie w wolnej chwili :)