wtorek, 27 września 2016

"Wszystko to, co wyjątkowe" Matthew Quick (58)W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, w którym zamiast przyjmować wszystko, co słyszy, za prawdziwe, zaczyna zastanawiać się nad otaczającym go światem. Rozważa, czy wartości, które były mu od dziecka wpajane, są prawidłowe. Podobno dziewczyny przechodzą nastoletni bunt o wiele burzliwiej od chłopców. Jak jest w przypadku bohaterów tej książki?


Osiemnastoletnia Nanette O'Hare jest dobrą uczennicą, odnosi sukcesy w sporcie. Żyje tak, jak chcą jej rodzice. Pewnego dnia jeden z nauczycieli daje jej zniszczoną, starą książkę. Ta lektura zupełnie zmienia dziewczynę.

Trzon powieści stanowi książka, która zmienia życie jej czytelników. Kosiarz Balonówki Nigela Bookera opowiada o Wirgleyu, buntującym się przeciwko przyjętym w społeczeństwie normom oraz poszukującym własnego miejsca na świecie. Nanette dostaje na punkcie tej historii obsesji, nie chce już robić tego, czego się po niej oczekuje. Testuje postawione przez rodziców i kolegów granice. Jak przystało na powieść młodzieżową nie mogło w niej zabraknąć wątku miłosnego. Spoiwem łączącym Nanette z Aleksem jest chęć odnalezienia odpowiedzi na pytania dotyczące Wirgleya.
"Czasami musimy używać brutalnych słów, bo inaczej nikt nas nie słucha."
To moje drugie spotkanie z twórczością amerykańskiego autora powieści młodzieżowych, Matthewa Quicka. Wcześniej czytałam jego Poradnik Pozytywnego Myślenia, który był miłym zaskoczeniem. Styl autora również w najnowszej powieści jest przyjemny w odbiorze, a równowaga między ilością opisów i dialogów jest zachowana. Nowością jest tu kilka wierszy, których autorstwo przypisane jest jednemu z bohaterów powieści, Aleksowi. Normalnie nie czytam poezji, dlatego obawiałam się ich. Ale wiecie co? Są one ciekawe i proste, a jednocześnie mają w sobie ukryte znaczenie. Bez nich ta książka nie byłaby taka sama. Znalazłam w niej również wiele pięknych cytatów.

Powieść oprócz nastoletniego buntu porusza też problem znęcania się pięknych chłopaków nad innymi, słabszymi jednostkami. Matthew Quick skupia się na przejściu Nanette przez okres dojrzewania aż do dorosłości. Myślę, że jego powieść spodoba się fanom innej historii, której akcja również skupia się wokół książki, czyli dzieła Johna Greena pt. Gwiazd Naszych Wina. Chociaż obie powieści poruszają inną problematykę, to mają wiele podobieństw.
" I wtedy uświadomiłam sobie, że kiedy nie naśladuje się większości - nawet jeśli to oznacza nieuprawianie seksu oralnego ze starszymi chłopakami - można się wydawać dziwakiem lub odmieńcem."
Omawiana przeze mnie książka to bardzo dobrze napisana powieść młodzieżowa, która spodoba się młodszym ode mnie odbiorcom, przechodzącym przez ten sam okres co bohaterowie książki. Dla mnie była sentymentalną podróżą do nastoletnich lat. Niespełna 260 stron skłania do myślenia oraz uczy, że za błędy młodości trzeba płacić, a buntowanie się nie zawsze jest najlepszym sposobem na rozwiązywanie wewnętrznych sporów, dlatego warto poświęcić tej książce dzień lub dwa. Żeby odnaleźć Wszystko to, co w niej wyjątkowe.

ocena: 4+/6 (Zadowalający+)

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu HarperCollins Polska.

Wszystko to co wyjątkowe Matthew Quick, tytuł oryginału: Every Exquisite Thing, tłumaczenie: Krzysztof Obłucki, wyd. HarperCollins Polska 2016, 255 stron, 1/1

13 komentarzy:

 1. Ja mam na razie w planach "Poradnik pozytywnego myślenia".

  OdpowiedzUsuń
 2. Cytat o używaniu brutalnych słów jest moim zdaniem bardzo prawdziwy ;)

  Zapraszam na book tour https://justboooks.blogspot.com/2016/09/book-tour-z-poaczeni-uwolnij-mnie.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie miałam okazji jeszcze czytać żadnej książki tego autora. Ta być może będzie pierwsza, bo bardzo mnie zainteresowała :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niekoniecznie ciągnie mnie do autora, więc raczej na pewno nie przeczytam. ;/

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytałam jeszcze żadnej książki autora, ale ta mnie intryguje :) Wydaje się nie być pierwszą lepszą młodzieżówka, ale powieścią z głębszym przesłaniem. /Klaudia

  OdpowiedzUsuń
 6. Okładka wygląda jak dla mnie cudownie!
  Na pewno przeczytam. Twórczość autora wspominam miło, więc czemu nie?

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka fajnie się zapowiada. Dam jej szansę ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeśli ją gdzieś znajdę, to pewnie przeczytam, chociaż chwilowo mam dość nastoletnich bohaterek ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nowa książka Quick'a? Koniecznie muszę przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 10. Na razie nie sięgam po typowe młodzieżówki, bo przeważnie poruszają tematy, z których już wyrosłam, ale może warto zrobić sobie powrót do nastoletnich lat. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. To już drugi wpis, jaki dziś czytam na temat tej książki :D. Zapowiada się ciekawie! Z autorem nie miałam wcześniej styczności, aczkolwiek jakiś czas temu kumpela pożyczyła mi "Poradnik pozytywnego myślenia", niebawem się za niego zabiorę :).

  OdpowiedzUsuń
 12. Właśnie wciągnęłam ją na listę książek do przeczytania. :)
  Mam nadzieję na ciekawą przygodę czytelniczą. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Jakiś czas temu zainteresowała mnie zapowiedź tej książki i jej piękna okładka. Teraz po Twojej recenzji sądzę też, że chyba dam jej szansę i sprawdzę, jakie na mnie zrobi wrażenie. ;)

  OdpowiedzUsuń

Cześć! Cieszę się, że wyrażasz opinię na temat mojego tekstu! Nie musisz zostawiać adresu swojego bloga, zajrzę do Ciebie w wolnej chwili :)