czwartek, 29 marca 2018

Uginający się regał, czyli kwietniowe zapowiedzi, które chcę mieć!


Ależ ten czas niesamowicie szybko leci! Już za chwilę kwiecień, pierwszy pełny wiosenny miesiąc, miejmy tylko nadzieję, że pogoda dopisze! Przed nami święta, później moje urodziny, a na koniec kolejne wolne, czyli majówka. I tony dobrych książek, bo w kwietniu na półki księgarń trafi aż 9 lektur, które mnie zainteresowały! I jak to zwykle bywa, w ciągu miesiąca pewnie pojawi się kilka kolejnych...


Cień rycerza Sebastien De Castell, 4.04
Tristia to kraj przeżarty intrygami i korupcją. Idealistyczny młody Król Paelis nie żyje, a Wielkie Płaszcze – legendarni wędrowni trybuni, którzy zaprowadzali w królestwie sprawiedliwość – zostali napiętnowani jako zdrajcy. Lecz tuż przed tym, jak jego głowa została zatknięta na żerdzi, król zobowiązał każdego ze swoich stu czterdziestu czterech trybunów do wykonania innej misji. Falcio Val Mond, Pierwszy Kantor, z pomocą innych Wielkich Płaszczy Kesta i Brastiego wypełnił ostatnie zadanie od jego Króla: odnalazł jego czaroity – a przynajmniej jeden z nich, który zresztą okazał się całkiem czymś, a właściwie kimś, innym niż się spodziewali. Teraz ich zadaniem jest ochrona czaroitu przed tymi, którzy próbują go unicestwić. Nie byłoby z tym żadnego kłopotu, gdyby na ich drodze nie stali daishini, równie legendarna grupa asasynów, nie zapominając o książętach, którzy są zdeterminowani, by zachować władzę w swoim rozbitym królestwie.


Excalibur Bernard Cornwell, 4.04
Ostatni tom "Trylogii arturiańskiej" Bernarda Cornwella.
"Excalibur" kontynuuje opowieść o mrocznych czasach w historii Brytanii. Starzy bogowie opuścili królestwo, a nowej religii Brytowie nie chcą zaakceptować. Osłabiony i zdradzony Artur zmaga się z saksońskim wrogiem, próbuje ratować małżeństwo i marzenia. Wydaje się, że wszystkie siły ziemskie i nadprzyrodzone zjednoczyły się w złowieszczym spisku, by doprowadzić go do upadku. Nawet Excalibur może okazać się niewystarczająco ostry, by przeciąć pasmo niepowodzeń…
Czy w gasnącą miłość uda się tchnąć nowy żar? Jakie siły pomogą Arturowi odeprzeć kolejny najazd i czy Brytania pod wodzą osłabionego militarnie władcy wygra tę ostatnią, najtrudniejszą bitwę?
Oto historia miłości i wojny, lojalności i zdrady.


Norma Sofi Oksanen, 4.04
Innego piekła nie będzie
Kiedy jej matka ginie pod kołami pociągu, Norma przeczuwa, że nie był to zwykły wypadek. Choć z trudem porusza się w labiryncie kłamstw i mistyfikacji, z każdym krokiem odkrywa przerażającą prawdę. Czy jej też zagraża niebezpieczeństwo? Czy jak jej poprzedniczki trafi do piekła kobiet? Czy czeka ją los gorszy niż śmierć?
"Norma" to mistrzowskie połączenie realizmu magicznego, feministycznego manifestu i mrożącego krew w żyłach thrillera. Z powieści wyłania się obraz rzeczywistości pozornie odległej, ale niepokojąco znajomej.
Sofi Oksanen – bezlitośnie demaskuje mroczną stronę rzeczywistości. Bestsellerowa, wielokrotnie nagradzana autorka z Finlandii nazywana jest literackim fenomenem swojego pokolenia. Jej książki przetłumaczono na ponad pięćdziesiąt języków.

Życie mrówek Maurice Maeterlinck, 4.04
Mrówka to niezaprzeczenie jedno z najszlachetniejszych, najmiłosierniejszych, najbardziej oddanych, wspaniałomyślnych i altruistycznych wśród stworzeń, które bytują na naszej planecie. Mamy tu do czynienia z rzecząpospolitą wysoce idealną, której my ludzie - niestety - nie znamy, z rzecząpospolitą matek. Aczkolwiek bezpłciowe, są z obowiązku ożywione głębszym i gorętszym poczuciem macierzyństwa, niż właściwe rodzicielki. Nigdzie w przyrodzie nie znajdziecie równie płomiennego uczucia macierzyństwa. Kwoka broni swych kurcząt przed każdym niebezpieczeństwem, ale nie zdradza miłości ku jajom, które znosi. Urwij odwłok mrówce-robotnicy, która stara się uratować kokon, odetnij - jeśli będziesz miał wstrętną odwagę to uczynić - dwie tylne nogi, na czterech nogach, które jej pozostały - robotnica, nie wypuszczając swego drogiego ciężaru i wlokąc swe wnętrzności - gdyż zdolność zachowania życia jest u niej równie niesłychana jak miłość - pójdzie dalej i zginie dopiero wówczas, gdy larwa lub poczwarka, reprezentująca przyszły owad, znajdzie się w schronieniu. W tym heroicznym matriarchacie każdy osobnik z całym oddaniem spełnia swój obowiązek ku pożytkowi wszystkich, jak gdyby społeczeństwo składało się z niego jednego.

Rowerem na szczyt. Trenuj z Majką Maja Włoszczowska, Karolina Oponowicz, 11.04
Który sport jest najfajniejszy? Co zrobić, gdy nie chce mi się iść na trening? Ile pączków mogę zjeść w tłusty czwartek? I najważniejsze: jak zostać mistrzem?
Jeśli jeździcie na rowerze albo uprawiacie jakiś inny sport, na pewno zadawaliście sobie te pytania. Maja Włoszczowska, mistrzyni świata i dwukrotna wicemistrzyni olimpijska w kolarstwie górskim, często słyszy je od kibiców. Dlatego postanowiła udzielić swoich odpowiedzi w tej książce. 
W "Rowerem na szczyt" Maja zabiera czytelników na przejażdżkę po świecie rowerów i profesjonalnego sportu. A że to prawdziwy epic ride, po drodze dzieli się anegdotami z życia, kariery zawodniczej, opowiada o sprzęcie, treningach, diecie, regeneracji, zwycięstwach i porażkach, dyscyplinach rowerowych, konkurentach i przyjaciołach wśród zawodników oraz wielu, wielu innych sprawach, które zainteresują nie tylko kolarzy, ale też wszystkich fanów aktywnego życia.
​​Książkę wzbogacają liczne zdjęcia oraz infografiki, np. pokazujące, z czego składa się rower, jak wygląda trasa wyścigu olimpijskiego, co ma w środku kolarski pampers, jakie mięśnie pracują w ciele kolarza. To co, jedziecie z Majką?

Wieża Świtu Sarah J. Maas, 18.04
Kontynuacja bestsellerowej serii "Szklany tron", która zdobyła miliony czytelników na całym świecie, a autorka, Sarah J. Maas, stała się ulubienicą czytelników i recenzentów.

Oszałamiający sukces powieści Sarah J. Maas to nieposkromiona wyobraźnia autorki, galopująca akcja, wyraziści bohaterowie oraz artystycznie wykreowany świat. Z rozmachem napisana historia rozgrywa się podczas zdarzeń opisanych tomie "Imperium Burz", który w Polsce stał się bestsellerem jeszcze przed premierą. Opowiada o dziejach Chaola Westfall, który odbywa podróż do dalekiego królestwa.Nieznośny ciężar tajemnic Samantha Young, 18.04
Niektóre sekrety są tak duże, że mogą zmienić wszytko.
“Wiem, jak o siebie dbać. Od zawsze mogłam liczyć tylko na siebie.”
India Maxwell nie tylko przeprowadziła się na drugi koniec kraju - spadła też na samo dno hierarchii towarzyskiej. Całe lata zajęło jej zdobycie popularności, dzięki której mogła ukrywać swoje rodzinne kłopoty. Teraz jednak zamieszkała w jednej z najbogatszych dzielnic Bostonu ze swoją matką, jej narzeczonym i jego córką, Eloise. I właśnie dzięki paczce przyjaciół swojej przyszłej siostry przyrodniej - ze szczególnym uwzględnieniem jej przystojnego, aroganckiego chłopaka, Finna - India znowu czuje się tak, jak nie chciała już nigdy więcej - jak śmieć.
India nie jest jednak jedyną osobą, która obawia się o swoje sekrety z przeszłości. Eloise i Finn, najpopularniejsza para w szkole, wcale nie są osobami, za jakie uchodzą. Życie wszystkich naokoło jest znacznie bardziej skomplikowane niż by się mogło wydawać. Gdy India powoli zbliża się do Finna i zaprzyjaźnia z Eloise, zagrażając w ten sposób pozorom, które pozwalają im funkcjonować, nienaruszone pozostają tylko prawdy brutalne i piękne, wystarczająco wielkie, aby zmienić ich na zawsze. Poruszająca historia o przyjaźni, tożsamości i akceptacji od autorki z listy bestsellerów New York Timesa, Samanthy Young, złamie Wasze serce i poskłada je na nowo.

Shinrin-yoku. Sztuka i teoria kąpieli leśnych Qing Li, 18.04
Shinrin-yoku – leśna kąpiel – to spędzanie czasu w lesie, żeby być zdrowszym, szczęśliwszym i spokojniejszym. Shinrin-yoku od dziesiątków lat stanowi jeden z filarów japońskiej kultury i sposób odbudowywania naszych więzi z naturą. Może przybierać różne formy: od uważnych spacerów po lesie, przez wyjście do pobliskiego parku, po chodzenie boso po trawie.
Badania dr. Qing Li, eksperta w dziedzinie medycyny leśnej, dowiodły, że obcowanie z drzewami (a nawet ustawienie w mieszkaniu czy biurze odpowiednich roślin czy wdychanie olejków eterycznych) może obniżać ciśnienie krwi, zmniejszać stres, zwiększać energię życiową i pobudzać układ odpornościowy. Bazując na swojej wieloletniej pracy naukowej, dr Li pisze o odmieniającej życie mocy drzew. Dzieli się przy tym praktycznymi radami i wskazówkami, by każdy z nas mógł skorzystać z dobroczynnego działania shinrin-yoku.


Mój przyjaciel kot Britt Collins, 13.04
Michael King to bezdomny, zagubiony i smutny człowiek, który od wielu lat żyje na ulicach Portland. Pewnej deszczowej nocy znajduje zaniedbaną i ranną kotkę, którą postanawia przygarnąć. Michael wydaje ostatnie pieniądze na karmę i leki dla futrzaka, któremu nadaje imię Tabor.
Od tej chwili jego życie zaczyna zmieniać się na lepsze – wreszcie staje się zauważalny dla innych ludzi, którzy widząc ten nietypowy duet, chętniej dzielą się jedzeniem i pieniędzmi. Kiedy do Portland zbliża się zima, Michael postanawia zabrać Tabor w stronę ciepłej Kalifornii. Tak zaczyna się ich niesamowita podróż.
Na swojej drodze spotykają wiele życzliwych osób, ale także mnóstwo trudności do pokonania. W chwilach zwątpienia Tabor obdarza Michaela radością i nadaje jego życiu sens. Mężczyzna wreszcie ma kogoś, o kogo się troszczy i inspiruje go do bycia lepszym człowiekiem oraz uporania się z traumami przeszłości.
W trakcie podróży para staje się nierozłączna, ale kiedy Michael zabiera Tabor do weterynarza, okazuje się, że kotka ma chip identyfikacyjny i właściciela, który bardzo za nią tęskni. Michael stanie w obliczu trudnej decyzji. Czy zdobędzie się na to, aby rozstać się z Tabor i znaleźć nowy cel w życiu?

 • Najbardziej czekam na Wieżę Świtu Sarah J. Maas, ale najpierw muszę nadrobić 5 część Szklanego Tronu, czyli Imperium burz, które już czeka w kolejce na przeczytanie! 
 • W tym miesiącu pojawi się dużo dobrej fantastyki, bo w podobnych klimatach premierę będzie miał  Excalibur Bernarda Cornwella, chętnie poznam zakończenie tej pięknej reedycji Trylogii Arturiańskiej (to 3 tom). 
 • Pojawi się też drugi tom Wielkich płaszczy, czyli Cień rycerza. Nie znam jeszcze tej serii, ale mam ją w planach, bo często trafiam na pozytywne opinie :) 
 • Zainteresowała mnie również Norma Sofi Oksanen, ze względu na ten pojawiający się realizm magiczny. 
 • Chętnie poznam Życie mrówek, już nie mogę się doczekać tego pięknego wydania od MG! 
 • Lubię jeździć rowerem, dlatego Trening z Majką to coś dla mnie. 
 • Niedawno czytałam pierwszą książkę Samanthy Young, która mnie zachwyciła, dlatego chciałabym przeczytać też Nieznośny ciężar tajemnic
 • Kiedy ktoś pyta mnie: kot czy pies? odpowiedzią jest pieseł, ale może Mój przyjaciel kot zmieni moje postrzeganie tych zwierząt :)
 • Na koniec została jeszcze książka o lesie, czyli coś, co koniecznie musiało się znaleźć na tej liście! Jeśli pogoda pozwoli, chciałabym oddać się kąpielom leśnym wraz z Shinrin-yoku.

Na jakie kwietniowe premiery czekacie?

15 komentarzy:

 1. Jakoś żaden z wymienionych tytułów, jakoś specjalnie mnie nie kusi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Trylogia arturiańska... Muszę się zaopatrzyć 🙂

  OdpowiedzUsuń
 3. Excalibur zapowiada się bardzo dobrze :)

  Pozdrawiam, ifeelonlyapathy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mam nadzieję, że będzie to godne zwieńczenie trylogii :)

   Usuń
 4. Wykosztujesz się w tym miesiącu :D Ja w kwietniu przystopuję z kupowaniem książek, żeby oszczędzić na maj. Wtedy chyba zbankrutuję ^^
  Powodzenia w planach czytelniczych na kwiecień! ;*
  Dolina Książek ♥

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dzięki :D pewnie nie przeczytam ich wszystkich, poczekam, aż będą w bibliotece :D

   Usuń
 5. Też zainteresowała mnie Norma. Dopisuję ją do swojej listy!
  POCZYTAJ ZE MNĄ!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pewnie przeczytasz ją jako pierwsza, bo mój stosik jest w tym momencie gigantyczny :D

   Usuń
 6. Norma brzmi nie najgorzej tak jak Mój przyjaciel kot i powieśc S.Young. ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Żaden z tych tytułów jakoś specjalnie mnie nie interesuje, oprócz Wieży Świtu, której nie mogę się doczekać. Chociaż seria Program Samanthy Young naprawdę mi się podobała, jej nowa powieść wydaje się być w zupełnie innym stylu, który nie do końca mi pasuje. Może kiedyś... ;)

  Pozdrawiam cieplutko!
  BOOKS OF SOULS

  OdpowiedzUsuń
 8. Spośród wymienionych tytułów najbardziej interesuje mnie "Norma" :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Z powyższych pozycji czekam oczywiście na książkę Samanthy Young, bo uwielbiam autorkę :) Po za tym na mojej kwietniowej liście znalazło się jeszcze kilka (kobiecych bardziej) pozycji :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Perłowa Dama od Czwartej Strony ;)

  A co do tej ksiązki z kotem. Dlaczego ta okładka jest taka brzydka.... #Grafikpłakałjakprojektował

  Pozdrawiam
  www.bartoszczyta.pl

  OdpowiedzUsuń

Cześć! Cieszę się, że wyrażasz opinię na temat mojego tekstu! Nie musisz zostawiać adresu swojego bloga, zajrzę do Ciebie w wolnej chwili :)