piątek, 26 kwietnia 2019

Przegląd zapowiedzi książkowych maj 2019


Kwiecień był wyjątkowym miesiącem pod względem książkowych premier,  wciąż siedzę po łokcie w tamtych książkach, a za chwilę maj! Mam dla was 7 najciekawszych premier nadchodzącego miesiąca.


Współlokatorzy Beth O'Leary, 15.05
Przewrotna historia miłosna bezbłędnie oddająca ducha naszych czasów!
Tiffy i Leon dzielą mieszkanie. 
Tiffy i Leon dzielą jedno łóżko. 
Tiffy i Leon nigdy się nie spotkali... 
Tiffy Moore pilnie potrzebuje taniego lokum. Leon Twomey bierze nocne zmiany, bo rozpaczliwie potrzebuje pieniędzy. Choć ich przyjaciele sądzą, że to szaleństwo, oni znajdują idealne rozwiązanie: w ciągu dnia Leon będzie w ciasnej kawalerce odsypiał noce zmiany, dzięki czemu Tiffy będzie miała to samo mieszkanie wyłącznie dla siebie przez resztę doby. 
Ona właśnie zerwała ze swoim zazdrosnym chłopakiem i ledwo wiąże koniec z końcem, pracując w niszowym wydawnictwie, on bardziej dba o innych niż o siebie – nocami zajmuje się pensjonariuszami domu opieki, a każdy grosz odkłada na prawników, którzy wyciągną jego niesłusznie skazanego brata z więzienia. 

➠ Mam nadzieję, że Współlokatorzy to ciepła, pełna humoru obyczajówka. Nie mogłam się oprzeć tej okładce w moim ulubionym kolorze, ależ ona pięknie prezentuje się na półce! Dam Wam wkrótce znać, czy warto przeczytać. 

Stephen King. Instrukcja obsługi Robert Ziębiński, 15.05
Co łączy Stephena Kinga z księżną Dianą? Co wspólnego mają ze sobą młotek, pornosy i jego opowiadania? Której swojej powieści Król Grozy najbardziej nie lubi? I wreszcie: co robił w piwnicy domu Kinga zespół Ramones?
Stephen King. Instrukcja obsługi to pierwszy kompleksowy przewodnik po literackim i filmowym świecie twórcy To. Omówiono tu wszystkie książki, jakie wydał (oraz kilka tych, które chciał napisać), każdą adaptację filmową. Znajdziecie tu miniprzewodnik po miasteczku Castle Rock i historię powstania Mrocznej Wieży. 

➠ Już w czasach liceum odkryłam twórczość Mistrza Grozy, przeczytałam wtedy większość jego książek. Chętnie przypomnę sobie tamte lektury i dowiem się o Kingu więcej. 


Pieniądze mojej pani Wilkie Collins, 15.05 
Kiedy z domu lady Lydiard znika banknot o wysokim nominale, podejrzenie pada na Isabel – jej przybraną córkę. Jednak ani jaśnie pani ani jej zarządca Moody nie wierzą w winę prostolinijnej i uczciwej dziewczyny. Niezrażony bezsilnością policji i pojawieniem się potężnego rywala do ręki Isabel, beznadziejnie zakochany Moody, postanawia za wszelką cenę udowodnić jej niewinność.

➠ Wilkie Collins to jeden z moich ulubionych, dawnych pisarzy. Cenię jego twórczość szczególnie ze względu na rozbudowane portrety psychologiczne, więc chętnie sięgnę po Pieniądze mojej pani.


Siedem śmierci Evelyn Hardcastle Stuart Turton, 15.05
O jedenastej wieczorem Evelyn Hardcastle zostanie zamordowana. Masz osiem dni i osiem wcieleń. Pozwolimy ci odejść pod warunkiem, że odkryjesz, kto jest zabójcą. Zrozumiano? W takim razie zaczynamy…
Evelyn Hardcastle będzie umierać każdego dnia, aż do momentu, gdy ktoś odkryje, kim jest jej zabójca. Wśród gości zaproszonych do Blackheath jest kilku ludzi, którzy próbują to zrobić. Nie mają równych szans ani równych możliwości. Stale przeżywają ten sam dzień, usiłując rozwiązać zagadkę, lecz każdy wieczór nieubłaganie przeszywa dźwięk wystrzału z rewolweru…
Jeśli Aiden Bishop nie zwycięży w wyścigu o odkrycie tożsamości mordercy, nigdy nie opuści posiadłości. Ma osiem szans: każdego ranka przez osiem dni obudzi się w ciele innego gościa... Jeśli nie uda mu się znaleźć zabójcy, cały cykl zacznie się od początku. I znów będzie musiał odkrywać, kim są jego przeciwnicy i który z nich pod eleganckim ubraniem skrywa śmiertelnie ostry nóż…

Siedem śmierci Evelyn Hardcastle to jedna z lepszych książek, jakie miałam okazję czytać w tym roku. Wciąga, trzyma w napięciu i szokuje końcową puentą. 

Hazel Wood Melissa Albert, 15.05
Większość swojego siedemnastoletniego życia Alice spędziła z matką w drodze, uciekając przed prześladującym je pechem. Jednak dopiero kiedy jej żyjąca w osamotnieniu babcia, autorka kultowych, mrocznych historii, umiera w swojej posiadłości Hazel Wood, Alice dowiaduje się, co oznacza prawdziwy pech. Jej matka znika, porwana przez tajemniczą postać z groźnej krainy, o której pisała babcia Althea. Jedyną wskazówką Alice jest notka zostawiona przez matkę: „Trzymaj się z dala od Hazel Wood”. Dotychczas Alice wystrzegała się dziwacznych fanów swojej babki. Teraz jednak nie ma wyboru i postanawia skorzystać z pomocy kolegi ze szkoły, a jednocześnie wielbiciela twórczości Althei – Ellery’ego Fincha. Wyruszają do Hazel Wood, by uratować matkę, a następnie trafiają do świata opisanego przez Altheę, gdzie Alice być może uda się poznać prawdę na swój własny temat.

➠ Naczytałam się już zagranicznych opinii, jestem bardzo ciekawa klimatu tej książki. 


Królestwo popiołów. Część 2 Sarah J. Maas, 15.05
Wyczekiwany latami finał serii "Szklany tron"!
Światowy bestseller królowej fantasy, Sarah J. Maas, oferuje czytelnikowi epickie, niezapomniane zakończenie! Życiowa podróż Aelin – od niewolnicy do królowej niegdyś wielkiego królestwa – osiąga swój rozdzierający serce finał, gdy wybucha wojna na świecie. Gdy wszystkie wątki w końcu się łączą, wszyscy muszą stanąć do walki o przyszłość. Niektóre więzy pogłębią się jeszcze bardziej, podczas gdy inne zostaną zerwane na zawsze w wybuchowym ostatnim rozdziale serii "Szklany tron".

➠ Jestem właśnie w trakcie czytania tej książki, powiem Wam, że dzieje się! Z jednej strony jestem niesamowicie ciekawa zakończenia, a z drugiej się go boję. Za kilka dni napiszę więcej o finale Szklanego TronuKrólestwie popiołów
Światła wojny Michael Ondaatje, 15.05
Rok 1945. Londyn odbudowuje się po latach wojny. Rodzice czternastoletniego Nathaniela i jego starszej siostry, Rachel, wyjeżdżają do Singapuru i pozostawiają rodzeństwo pod opieką tajemniczego mężczyzny, którego ci nazywają Ćmą. Rachel i Nathaniel podejrzewają, że jest on kryminalistą, a każdy dzień utwierdza ich w tym przekonaniu – zwłaszcza kiedy zaczynają poznawać jego ekscentrycznych przyjaciół… Każda z galerii postaci, z którymi zapozna ich Ćma, zdaje się wiedzieć, jak najlepiej ochronić Nathaniela i Rachel – i jak najlepiej ich wychować, czasem w zupełnie niezwyczajny sposób.
Dziesiątki lat później Nathaniel zaczyna odkrywać wszystko, czego nie wiedział lub nie rozumiał w latach po wojnie. Ta właśnie podróż – przez rzeczywistość, wspomnienia i imaginacje – jest opisana w tej wspaniałej powieści Michaela Ondaatjego.

➠ Kolejna książka autora Angielskiego pacjenta zebrała za granicą same dobre opinie. Mam nadzieję, że będzie to opowieść, która na długo zostanie w mojej głowie. Dam znać, czy warto!Na jakie majowe premiery czekacie?

[źródło: datapremiery.pl, strony internetowe wydawnictw]

18 komentarzy:

 1. Z tych co wymieniłaś chętnie przeczytam dwie ostatnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwszy tytuł chciałbym przedstawić. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja chyba czegoś nie rozumiem - czy "Siedem śmierci" nie miało premiery jakoś raptem kilka miesięcy temu...?

  OdpowiedzUsuń
 4. "Pieniądze mojej pani" i "Siedem śmierci Evelyn Hardcastle" to książki po które z pewnością sięgnę ;).

  OdpowiedzUsuń
 5. Z niecierpliwością czekam na Hazel wood oraz Współlokatorów. O tej pierwszej książce mówiła come.book i naprawdę mnie nią zainteresowała.

  OdpowiedzUsuń
 6. Na pewno sięgnę po ,,Siedem śmierci Evelyn Hardcastle''. Jest to książka, która zbiera same pozytywne opinie i należy do gatunku po który sięgam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nic mnie nie zaciekawiło, ale to ulga dla portfela! :D Chociaż raz. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Królestwo popiołów zdecydowanie. :) Pozdrawiam,
  Osobliwe Delirium

  OdpowiedzUsuń
 9. Hazel Wood i Współlokatorzy przekonali mnie do przeczytania ;D

  OdpowiedzUsuń
 10. Chyba nie czekam na ani jedną z Twojej listy :P Ale nie zaprzeczę, że w maju jest kilka ciekawych powieści :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Zdecydowanie czyham na "Współlokatorów" =D

  OdpowiedzUsuń

Cześć! Cieszę się, że wyrażasz opinię na temat mojego tekstu! Nie musisz zostawiać adresu swojego bloga, zajrzę do Ciebie w wolnej chwili :)