środa, 28 października 2020

To więcej niż kolejna walka dobra ze złem, czyli „Szklany mag” Charlie N. Holmberg (297)

W tym miesiącu szczególnie czekałam na kontynuację losów Ceony i maga Thane'a, których poznałam za sprawą książki pt. Papierowy mag Charlie N. Holmberg. Kiedy dotarł do mnie Szklany mag, z przyjemnością przypomniałam sobie pierwszą część, a później zabrałam się za lekturę najnowszej, mając wobec niej wysokie oczekiwania. O moich wrażeniach z lektury przeczytacie poniżej. 

Nie będę nakreślać fabuły drugiej części, żeby nie zabrać przyjemności z czytania tym z Was, którzy jeszcze nie mieli okazji poznać twórczości Charlie N. Holmberg. Powiem tylko, że te książki zabierają nas do magicznego świata, przypominającego odrobinę dawną, brytyjską rzeczywistość. Nowinki technologiczne są zastąpione magią wywodzącą się z różnego rodzaju materiałów. To dosyć ciekawy pomysł, a sama wizja mocy skrywającej się w zgięciach papieru bardzo mi się spodobała. Jestem pewna, że zdobędzie serce każdego miłośnika książek! 

O ile pierwsza część pokazywała losy Ceony tuż po rozpoczęciu praktyki u maga papieru, Thane'a i generalnie miejsce akcji było ograniczone do domu mężczyzny, tak Szklany mag zabiera nas na zewnątrz. Pojawia się więcej informacji na temat świata przedstawionego, systemu politycznego i zła czyhającego na życie bohaterów. Kolejny raz Holmberg zdobyła moje serce pomysłami, stanowiącymi dowód na to, jak świetną wyobraźnią dysponuje autorka. 
„Słowa stanowiły niewielką pociechę. Były niczym cienki podziurawiony koc, który miałby ją ochronić przed zimową zamiecią. Bez względu na to, jak ciasno się nim owijała, dziury pozostawały dziurami.”
Książka oparta jest na walce dobra ze złem. Angażuje emocjonalnie do tego stopnia, że trzymamy kciuki za naszych ulubionych bohaterów, którzy ryzykują życie w walce z Wycinaczami. Miejscami Ceony podejmuje wiele decyzji pod wpływem chwili, co odbierałam jako podejmowanie niepotrzebnego ryzyka. Jednak to w końcu młoda i zakochana dziewczyna, wiec nie ma się co dziwić! 

Właśnie, niespodziewanie pośród zaskakujących zwrotów akcji pojawia się też wątek miłosny... Wprowadzany delikatnie, stopniowo, nie nazywany po imieniu tak, żeby można było się z nim oswoić. Bo jest z czym! We mnie wywołał początkowo niedowierzanie, konsternację, ale później wszystko zaskoczyło na swoje miejsce. 

Szklany mag ku mojemu zadowoleniu utrzymał wysoki poziom pierwszej części. Akcja książki mnie porwała i emocjonalnie zaangażowała, kolejne pomysły autorki okazały się strzałem w dziesiątkę, a proste prawdy przekazywane tu pod postacią walki dobra ze złem mnie zachwyciły. Przyjaźń, miłość, braterstwo to wartości, o których trzeba wciąż przypominać! Bardzo się cieszę, że za granicą wydano już dwie kolejne części serii Holmberg. Mam nadzieję, że jak najszybciej pojawią się również w Polsce, a Wam polecam z całego serca te książki.

ocena: 10/10

Dziękuję za możliwość przeżycia kolejnych przygód u boku Ceony!


*na zdjęciach widać egzemplarz próbny książki, finalnie będzie wydana tak jak pierwsza część - w zachwycającej, twardej oprawie!

Szklany mag Charlie N. Holmberg, tytuł oryginału: the Glass Magician, przełożyła Monika Wiśniewska, wyd. Kobiece 2020, 242 strony, 2/4

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Cześć! Cieszę się, że wyrażasz opinię na temat mojego tekstu! Nie musisz zostawiać adresu swojego bloga, zajrzę do Ciebie w wolnej chwili :)