środa, 3 czerwca 2020

Premierowo: „Papierowy mag” Charlie N. Holmberg (275)


Samotne dziecko, nauczyciel magii i czyhające na nich zło – tak wiele książek zbudowano już na tym schemacie. Okazuje się jednak, że wciąż można wymyślić świeżą, magiczną historię, chociaż opartą na tych samych filarach. Dziś chciałabym Wam opowiedzieć o Papierowym magu Charlie N. Holmberg.

Ceony Twill po ukończeniu Szkoły Magów Tagis Praff marzyła o tym, żeby zostać Wytapiaczem. Przydzielono ją jednak do nauki magii papieru, co jest dla dziewczyny ogromnym rozczarowaniem. Naukę  będzie kontynuować w domu Emery'ego Thane'a, gdzie kryje się wiele tajemnic i niebezpieczeństw. 
Nie lekceważ wartości rozrywki, Ceony. Porządna rozrywka nigdy nie jest za darmo i wszyscy jej pragną.
Zupełnie się nie spodziewałam, że ta niepozorna książka wywoła we mnie tak wiele emocji, a przede wszystkim sprawi, że po raz kolejny poczuję tę wspaniałą, dziecięcą ekscytację. Odkrywanie nowego, magicznego świata było w przypadku Papierowego maga satysfakcjonującym doświadczeniem. Wszystko zdaje się tu na miejscu, a prostota mocy kryjącej się w zginaniu papieru zachwyci każdego, kto choć raz zakochał się w książkach. Charlie N. Holmberg miała genialny pomysł na świat przedstawiony, umiejętnie go wykorzystała, łechtając ego perfekcjonistów, w dodatku popisała się ogromną wyobraźnią. Papierowy pies był uroczy!

Od samego początku moją sympatię zdobyła też sama Ceony. Chociaż nastolatka jest niechętna wobec swojego losu, z pogodą ducha stara się odnaleźć w nowym życiu. Pozytywne wrażenie zrobił na mnie też jej ekscentryczny mentor, odsłaniający kolejne tajniki magii papieru. Mogłoby się wydawać, że akcja tej powieści nie jest skomplikowana. Ja jednak wciąż pozostawałam pod wrażeniem wyobraźni autorki, podekscytowana każdą nową informacją, jaką poznawałam. Zaledwie 250 stron to dla mnie zdecydowanie zbyt mało i mój jedyny zarzut to niedosyt pozostający po tym krótkim i zapadającym w pamięć spotkaniu z Ceony i Emerym.
Uczyń coś całością, a stanie się całością.
Oprócz znanego już schematu nie zabrakło tu też ważnego przesłania, klarującego się na samym końcu powieści. Ceony jest zmuszona walczyć ze złem zagrażającym jej mentorowi, co wymaga od niej ogromnej odwagi, a przy okazji uczy, czym jest przyjaźń. Jestem przekonana, że ta książka przypadnie do gustu zarówno nastolatkom, ze względu na nieskomplikowaną fabułę i porywającą akcję, a także starszym czytelnikom, zabierając ich w podróż do lat młodości. 

Papierowy mag to magiczna opowieść o przyjaźni i walce dobra ze złem. Alternatywna rzeczywistość dawnej Anglii uzupełniona wątkiem fantastycznym sprawiła, że z ekscytacją śledziłam losy bohaterów, zachwycając się wyobraźnią autorki. Nie mogę doczekać się kolejnego spotkania z Ceony i magiem Thane'em!

ocena: 9/10

Dziękuję Wydawnictwu za możliwość poznania Ceony!


Papierowy mag Charlie N. Holmberg, tytuł oryginału: The Paper Magician, przełożyła Monika Wiśniewska, wyd. Kobiece Young 2020, 257 stron, 1/3

1 komentarz:

  1. Fajnie, że są jeszcze takie młodzieżówki, które mówią coś o wartościach, nie tylko rozterkach emocjonalnych bohaterów.

    OdpowiedzUsuń

Cześć! Cieszę się, że wyrażasz opinię na temat mojego tekstu! Nie musisz zostawiać adresu swojego bloga, zajrzę do Ciebie w wolnej chwili :)