poniedziałek, 25 stycznia 2021

„Początek końca? Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu” J. Mańczak, J. Małecki (312)

Kiedy słyszymy, że średnia temperatura Ziemi wzrosła w ciągu ostatniego wieku o około jeden stopień Celsjusza, nie robi to na nas większego wrażenia, prawda? Dopiero dodanie informacji o tym, że od ostatniej epoki lodowcowej dzieli nas jedynie sześć stopni biorąc pod uwagę ziemską średnią, daje do myślenia. Globalne ocieplenie jest już faktem, niestety negowanym czy zupełnie pomijanym przez część z nas, dlatego tym bardziej cieszę się, że powstają takie książki jak Początek końca? Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu

Sięgając po literaturę popularnonaukową, warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z sylwetkami autorów. Dr Jakub Małecki z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu spędził wiele miesięcy badając lodowce na Spitsbergenie, o swoich podróżach opowiada na blogu Glacjoblogia. Został on przewodnikiem publicystki Julity Mańczak po świecie lodowców, a efektem ich rozmów jest książka. Utrzymana w większości w przyjaznej formie pytań i odpowiedzi, uzupełniona mnóstwem kolorowych zdjęć i podsuwająca tematy do przemyśleń o dzisiejszym sposobie życia. 

„Piękna jest ta myśl, że wystarczy zdrowy rozsądek, abyśmy, jako część natury, funkcjonowali w harmonii z pozostałymi członkami ziemskiej społeczności. Mnie wydaje się jednak, że potrzeba nam nowej wrażliwości, wyobraźni wyczulonej na złożoność świata i świadomości, że my, ludzie, i pozaludzka natura należymy do siebie nawzajem.”

Chociaż od kilku lat temat globalnego ocieplenia nie jest mi obcy, zdaję sobie jedynie sprawę z czekającej nas niepewnej przyszłości. Dlatego sięgałam po tę książkę jako laik, szczególnie w temacie lodowców. Cieszę się, że przedstawione tu treści okazały się przystępne w odbiorze, wszystkie wspomniane procesy opisano w prosty sposób, aby każdy mógł poszerzyć swoją wiedzę. Świetnym dodatkiem jest też znajdujące się na końcu książki kompendium zawierające wyjaśnienie trudniejszych pojęć, dodatkowo wyróżnionych kolorem w treści. 

Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że przedstawione tutaj tezy są wiarygodne, a autorzy rozprawiają się też z obecnymi w mediach manipulacjami. Znajdziemy tutaj również rozmowy z polskimi i zagranicznymi badaczami, pozwalające spojrzeć na przedstawione problemy z szerszej perspektywy. Najbardziej zaciekawiła mnie charakterystyka lodowców w Karakorum, o której opowiada Piotr Pustelnik oraz treści dotyczące zasobów wody na Ziemi zawarte w rozmowie z Aleksandrą Kardaś.

Początek końca? Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu to kolejna cegiełka do poprawy społecznej świadomości na temat globalnego ocieplenia, a przede wszystkim jego skutków. Porusza bardzo istotny dla nas temat w sposób przekonujący i przyjemny w odbiorze, podkreślając, jak znaczący wpływ na nasze życie mają procesy zachodzące w odległych krańcach Ziemi. Polecam! 

ocena: 7/10

Dziękuję Wydawnictwu za możliwość przeczytania książki.Początek końca? Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu Julita Mańczak, Jakub Małecki, wyd. Znak Literanova 2021, 292 stron, 1/1

3 komentarze:

 1. Oglądam ostatnio dużo programów przyrodniczych, w których też często porusza się tematy globalnego ocieplenia i jego skutków. Przerażające jest to, jak mocno niektóre zwierzęta odczuwają te zmiany i jak nie potrafią się do nich przystosować, choć ogromnie się starają. Przykre to, dlatego tym istotniejsza jest społeczna świadomość problemu. Dobrze, że takie książki powstają. Sama chętnie przeczytam "Początek końca? Rozmowy o lodzie...". Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ten wątek też został poruszony w książce. Cieszę się, że zdecydowałaś się przeczytać :)

   Usuń
 2. Przeraża mnie przyszłość, także pod względem klimatu. Jak czytam, że topią się duże lodowce.. Książkę mam w planach, na pewno wiele ciekawostek z niej wyciągnę.

  OdpowiedzUsuń

Cześć! Cieszę się, że wyrażasz opinię na temat mojego tekstu! Nie musisz zostawiać adresu swojego bloga, zajrzę do Ciebie w wolnej chwili :)