wtorek, 22 maja 2018

W cieniu Sherlocka Holmesa, czyli "Detektyw Arrowood" Mick Finlay (152)


Czytam bardzo różne gatunki książek, jednak rzadko sięgam po kryminały. Robię wyjątek dla tych historii, które dzieją się w dawnych czasach, nie uznają testów DNA, a szukanie sprawcy jest osadzone w świecie, którego nikt z nas nie zobaczy.


Panna Cousture zgłasza się do detektywa z prośbą o odnalezienie jej zaginionego brata. Dopiero później okazuje się, że przez to mężczyzna może narazić się najbardziej niebezpiecznym ludziom w mieście, ale skoro obiecał, to musi doprowadzić tę sprawę do końca.

Sherlock Holmes ma swojego Watsona, a detektyw Arrowood nie może być gorszy, więc opowieść o jego śledztwie spisuje Barnett. Przynajmniej takie mamy wrażenie, bo mężczyzna jest narratorem tej powieści. Celowo porównuję Arrowooda do Holmesa, bo ten pierwszy żyje w cieniu sławnego detektywa. Różnią ich jednak metody pracy. O ile Holmes dedukując rozwiązuje najbardziej zawiłe historie kryminalne Londynu, o tyle Arrowood dostaje mniej znaczące sprawy, a szukając ich rozwiązania kieruje się znajomością ludzkiej psychiki i emocjami okazywanymi przez świadków i podejrzanych.
"W tym, co wiemy, jest wystarczająco dużo wątpliwości, żeby w niektórych przypadkach zasugerować dalsze śledztwo."
Jest to z pewnością ciekawszy aspekt tej książki, interesujące jest też samo śledztwo. Okazało się ono bardziej złożone, niż miało być w założeniu, i do samego końca nie udało mi się przewidzieć rozwiązania. Co ważne, na samym końcu poznałam zakończenie i dokładne wyjaśnienie wszystkich wątków, co jest kolejną zaletą.

Z drugiej strony powieść dała mi możliwość przyjrzenia się wiktoriańskiemu Londynowi. Tym razem nie zaglądałam na salony bogatych, ale mogłam obserwować życie i pracę zwykłych ludzi. Przyznam, że ten wątek nie został wyczerpany, trudno tego oczekiwać po książce, która liczy zaledwie 330 stron. Akcja jest dynamiczna, skupia się głównie na śledztwie, a życie zwykłych ludzi jest jedynie tłem. 

Detektyw Arrowood to przyjemna lektura, w sam raz na długą podróż pociągiem czy deszczowy wieczór, która wywoła śmiech. Przeniesie Was do wiktoriańskiego Londynu, i chociaż nie odczujecie zbyt mocno tej atmosfery, będziecie mieli możliwość rozwikłania ciekawej zagadki kryminalnej, a także przyjrzenia się bliżej temu, jak funkcjonuje ludzka psychika. 

ocena: 4/6 (Zadowalający)

Dziękuję Wydawnictwu za możliwość przeczytania książki. 


Detektyw Arrowood Mick Finlay, tytuł oryginału: Arrowood, tłumaczenie: Leszek Stafiej, wyd. HarperCollins Polska 2018, 330 stron, 1/1

13 komentarzy:

 1. Uwielbiam Sherlocka Holmesa. Po tę książkę z przyjemnością sięgnę w przyszłości.

  Serdecznie pozdrawiam,
  Książkowa Przystań

  OdpowiedzUsuń
 2. Ooo chciałam to przeczytać, ale nie załapałam się na recenzencki i zapomniałam o niej. Koniecznie muszę po nią kiedyś sięgnąć.

  Pozdrawiam i zapraszam:
  Biblioteka Feniksa

  OdpowiedzUsuń
 3. Coś dla mojej przyjaciółki.:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Klimat taki bardzo mi odpowiada w kryminałach :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Może taka wersja śledztwa spodoba mi się bardziej! Jestem ciekawa!
  POCZYTAJ ZE MNĄ

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja również bardziej sobie cenię kryminały osadzone w dawniejszych czasach - jakoś mają dla mnie więcej klimatu. Detektyw Arrowood czeka na mnie już jakiś czas na legimi i mam nadzieję, że też mi się spodoba.

  OdpowiedzUsuń

Cześć! Cieszę się, że wyrażasz opinię na temat mojego tekstu! Nie musisz zostawiać adresu swojego bloga, zajrzę do Ciebie w wolnej chwili :)