niedziela, 3 marca 2019

Przedpremierowo: Miłość od pierwszego wejrzenia, czyli "Oczy uroczne" Marta Kisiel (199)Cenię twórczość Marty Kisiel, a przygoda z jej książkami zaczęła się dla mnie od Dożywocia, które do dziś zajmuje szczególne miejsce w moim czytelniczym sercu. Dlatego szczególnie czekałam na Oczy uroczne, zaliczane do tego cyklu, będące jednak bezpośrednią kontynuacją opowiadania pt. Szaławiła, wyróżnionego nagrodą im. Janusza A. Zajdla. 


Oda Kręciszewska po latach podróży osiedla się w miejscu, które w szczególny sposób ją do siebie przyzywało. Otaczający nowy dom las nie jest zwyczajnym miejscem, niedługo kobieta będzie musiała się o tym boleśnie przekonać. 
"Sobotni poranek bez naleśników z dżemem w jego oczach uchodził za profanację weekendu i wstęp do moralnego upadku ludzkości. Nieludzkości też."
Marta Kisiel bawi się polskim językiem, łącząc na pierwszy rzut oka nie pasujące do siebie słowa w taki sposób, że jedyną możliwą reakcją jest głośny śmiech. Uwierzcie mi, wiele razy to przerabiałam, tak samo jak zakwasy w policzkach! Ten inteligentny humor uzupełniają charakterystyczni, zbudowani na skrajnościach bohaterowie, których nie sposób zapomnieć. Od strony językowej najnowsza powieść to pewnego rodzaju wyzwanie, ze względu na wadę wymowy jednego z głównych bohaterów. Ale nawet jeśli trzeba czytać jego wypowiedzi o połowę wolniej, nie wierzę, żeby ktokolwiek nie polubił Bazyla - czorta, na potrzeby zwykłych ludzi nazywanego też... kozą. 

Wciąż nie mogę dojść do siebie po tym, jak Oczy uroczne okazały się zupełnie minąć z moimi oczekiwaniami w pozytywnym sensie. Spodziewałam się zabawnej, prostej historii, jak to było w przypadku poprzednich części Dożywocia. Tymczasem okazało się, że trzymam w rękach nie tylko świetnie napisaną książkę z genialnie wykreowanymi postaciami, ale i coś na kształt trzymającego w napięciu, pełnego fantastycznych elementów thrillera. 

Od samego początku czytałam z zainteresowaniem, dozując sobie przyjemność obcowania z tą książką. W pewnym momencie nie było to już możliwe ze względu na zagęszczenie akcji i ciekawość odnośnie zakończenia. Muszę jeszcze wspomnieć o przepięknym wydaniu i widocznych na zdjęciu obok grzbietach. Nie mogę przestać się nimi zachwycać!
"Teraz to sobie myślę, że najważniejsze, żeby człowiek miał w życiu kogoś takiego, przy kim nie musi otwierać ust, jeżeli nie chce. Kogoś takiego, komu nawet nie musi niczego tłumaczyć, bo ten ktoś po prostu wie. Rozumie. I niczemu się nie dziwi."

Oczy uroczne to kolejna genialna książka Marty Kisiel, która jest nie tylko przyjemną, ale i trzymającą w napięciu lekturą. Poza poczuciem humoru i osobliwymi, wywołującymi sympatię bohaterami, to także zręczne połączenie racjonalnego, znanego nam świata ze słowiańskimi legendami.  A jeśli nie znacie jeszcze żadnej z tych książek, tutaj znajdziecie powody, dla których warto przeczytać Dożywocie.

Premiera Oczu urocznych 13.03.2019

ocena: 10/10

Dożywocie

Dziękuję Wydawnictwu za możliwość przedpremierowego przeczytania tej książki.

Oczy uroczne Marta Kisiel, wyd. Uroboros 2019, 318 stron, 3/?

9 komentarzy:

 1. Jestem w trakcie lektury! Już teraz mocno się wciągnęłam i cieszą mnie liczne, pozytywne opinie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam jeszcze twórczości tej autorki, ale popularność jej książek i wysokie oceny, które otrzymują, kusi do tego, by to zmienić. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. koniecznie musisz poznać twórczość Marty Kisiel :D

   Usuń
 3. Miałam po nią sięgnąć ale nie czytałam poprzedniej części :)

  OdpowiedzUsuń
 4. można czytać bez znajomości poprzednich części, ale najlepiej nadrobić zaległości i czytać :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam w planach! Od dawna planuję czytać coś od Marty Kisiel, jakoś do tej pory się nie zabrałam za jej książki, ale ta wyjątkowo mnie kusi. <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bardzo polecam. można czytać jako oddzielną książkę, ale najlepiej zacząć od "Dożywocia" :)

   Usuń
 6. Kisiel książkę w domu mam ,,Nomen omen" i od tej lektury zacznę przygodę z twórczością autorki ;)

  OdpowiedzUsuń

Cześć! Cieszę się, że wyrażasz opinię na temat mojego tekstu! Nie musisz zostawiać adresu swojego bloga, zajrzę do Ciebie w wolnej chwili :)