piątek, 21 sierpnia 2020

Przedpremierowo: Anioł spotyka czorta, czyli "Małe Licho i lato z diabłem" Marta Kisiel (286)

Całym moim czytelniczym sercem pokochałam twórczość Marty Kisiel od pierwszego zdania Dożywocia, poświęconego uroczemu aniołowi w bamboszkach. Ta powieść była skierowana do dorosłych, ale niedawno nakładem Wydawnictwa Wilga ukazała się seria Małe Licho - opowieść dla dzieci, zawierająca elementy znane z Dożywocia. Już 2 września premiera trzeciej części pt. Małe Licho i lato z diabłem, a ja już dziś chcę Was zachęcić do tej lektury!

Bożek i Małe Licho mają spędzić kilka dni wakacji w leśnym domu cioci Ody, gdzie spotkają czorta Bazyla. Zapowiada się cudownie, ale plany pokrzyżuje burza i pojawienie się nieoczekiwanego gościa Witka. 


Po Tajemnicy Niebożątka i Aniele z kamienia, Lato z diabłem to trzecia część serii Małe Licho, skierowanej do najmłodszych odbiorców. Zwykle nie czytam książek dla dzieci, ale w tym przypadku musiałam zrobić wyjątek. Każda kolejna opowieść z tej serii to dla mnie okazja do ponownego spotkania z ulubionymi bohaterami, odwiedzenia miejsc znanych już z serii dla dorosłych. 
"Najważniejsze jest dobre serce, a nie liczba rogów na łeb kwadratowy."
Czytałam tę książkę będąc na urlopie, a lekki, zabawny język pozwolił mi odpocząć. Dosłownie płynęłam przez kolejne strony, ciesząc się prostotą tej opowieści. Sprawdzi się ona również jako odskocznia od trudniejszych lektur, które często pozostawiają po sobie mnóstwo sprzecznych emocji. Jestem pewna, że dzieci zapamiętają na długo osobliwych bohaterów i nadprzyrodzone elementy, a przesłanie tej opowieści spełni dydaktyczną rolę. Ponadto za sprawą Witka przemycono tu mnóstwo ciekawostek przyrodniczych w odpowiedniej dawce. Wiele z nich wywołało mój śmiech, a ilustracje Pauliny Wyrt pomogły mi ogarnąć wyobrażenia autorki. 

Małe Licho i lato z diabłem to była czysta przyjemność. Polecam Wam tę serię z całego serca i ostrzegam, że pokochacie Małe Licho tak samo, jak Wasze dzieci. To świetna rozrywka zarówno dla dorosłych, jak i najmłodszych, która z pewnością zaszczepi miłość do książek.

ocena: 10/10

*Na zdjęciach przedstawiono przedpremierowy egzemplarz książki, finalnie będzie wydana w twardej oprawie!

Dziękuję Wydawnictwu za możliwość przeczytania tej książki.Małe Licho i lato z diabłem Marta Kisiel, wyd. Wilga 2020, 254 strony, 3/?

3 komentarze:

 1. Ja mam duży problem z twórczością Marty Kisiel, która zupełnie do mnie nie trafia. Ale bardzo się starałam, naprawdę. Przeczytałam trzy jej książki, chcąc dostrzec to, co tak uwodzi czytelników, ale nie wyszło mi to za dobrze. Ciekawa jednak jestem, czy wersja jej powieści dla dzieci coś by zmieniła, czy może właśnie ona przypadłaby mi do gustu... :)

  Pozdrawiam,
  BOOKS OF SOULS

  OdpowiedzUsuń
 2. Muuuszę przeczytać <3 Książka już na mnie czeka, a ja jestem bardzo pozytywnie nastrojona do powieści Kisiel. Zawsze mi się podobają :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja czekam niecierpliwie na swój egzemplarz!

  OdpowiedzUsuń

Cześć! Cieszę się, że wyrażasz opinię na temat mojego tekstu! Nie musisz zostawiać adresu swojego bloga, zajrzę do Ciebie w wolnej chwili :)